52 kadın tacizden şikayetçi oldu, FETÖ’den ihraç edildi ama o göreve dönmeyi başardı

Pertek ilçesinde aile hekimi olarak görev yapan Pakistan uyruklu doktor İsmail Hakim, taciz ettiği kadın hastasının şikayeti üzerine geçen yıl  tutuklandı sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı ve geçtiğimiz aylarda mahkemede beraat ederek görevine tekrar geri döndü. Pertek ilçesinde göreve başlayan taciz iddialarının odağındaki doktorun ilçeden gönderilmesi ve görevden el çektirilmesi için ilçe sakinleri ve STK’lar hastane önünde protesto etti.

Ferit DEMİR-Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM

Pakistan uyruklu Doktor İsmail Hakim, 1971 yılında Suudi Arabistan’da doğdu. Hakim, genç yaşlarında FETÖ’nün yurtdışı imamları ile tanışarak İzmir’e yerleşti. FETÖ okullarında okuyup, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Hakim, bu dönemde FETÖ ile sıkı ilişkiler kurdu. İzmir’de pratisyen hekim olarak görev yaptığı sırada 2009 yılında Dersim’e tayin olan Hakim, bir yıl il merkezinde çalıştı. Daha sonra il içi tayin ile Ovacık’ta pratisyen hekim olarak görevlendirildi. Ovacık’taki görevi sırasında vatandaşların şikayetleri nedeniyle Hozat’a gönderildi. Hozat’ta çalıştığı sırada kadın hastaların tamamına yakını ‘bizi taciz ediyor’ şikayetinde bulundu. İki kez hasta yakınları tarafından dövülen Hakim, il merkezine alındı. Tunceli Devlet Hastanesi’nin acil servisinde görev yapan Hakim burada da taciz şikayetleri ile gündeme gelince Pertek‘e gönderildi.

2015 yılında Pertek’teki devlet hastanesinde çalışmaya başlayan Hakim, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası KHK ile FETÖ’cü olduğu iddiası ile meslekten atıldı. İstanbul’a giderek Arap turistlere tercümanlık yapan İsmail Hakim, 2019 yılında iddiaya göre dönemin Tunceli Valisinin girişimleri sonucu tekrar görevine geri dönerek Pertek ilçe devlet hastanesinde göreve başladı.

TACİZ İDDİALARI HİÇ GÜNDEMDEN DÜŞMEDİ

Pakistan uyruklu aile hekimi İsmail Hakim, Dersim’de görev yaptığı son 4 yılda da defalarca hastalarını taciz ettiği iddialarıyla gündeme geldi. Hakim’in hastalarını taciz etmesine birçok defa çalışma arkadaşları da şahit oldu ancak her defasında üstü kapatıldı. Geçtiğimiz yıl Pertek ilçesinde taciz şikayetlerin artması ve iki hastanın savcılığı başvurması üzerine gözaltına alınan Hakim Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bir süre tutuklu kalan İsmail Hakim daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hekim geçtiğimiz aylarda yapılan yargılama sonrası beraat etti ve tayini Ağrı iline çıktı. İsmail hekim tayininin durdurulması için idare mahkemede yürütmenin durdurulması kararı çıkararak tekrar Pertek Devlet Hastanesi’ne geri dönünce ilçe halkı bu duruma tepki göstererek protesto gösterisi yaparak basın açıklaması yaptı.

Sağlık Emekçileri Sendikası ve Dersim Kadın Platformu’nun Pertek Devlet Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasına ilçe sakinleri ve ilçedeki STK temsilcileri de gelerek taciz iddialarının odağındaki doktorun geri gelmesini protesto etti. Bir süre slogan atarak protesto gösterisi yapan vatandaşlar adına daha sonra basın açıklaması yapıldı.

Bazın Açıklaması  metnini okuyan SES Dersim Şubesi Eş sözcüsü Serap Kahraman taciz iddialarının odağında olan aile hekimi İsmail Hakim hakkında 52 kadının taciz iddiası ile şikayet dilekçesi bulunduğunu bu dilekçelerin bir çoğunun işleme konulmadığını belirterek şöyle konuştu; “2015 yılında Pertek 70’inci Yıl Cumhuriyet İlçe Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başlayan İ. Hakîm çalıştığı süre boyunca hastalarını taciz etmekle gündeme gelmiştir. Bu tacizler defalarca basın yolu ile kamuoyunda gündem olmuştur. En son olayda tacize uğrayan İki kadın hastanın savcılığa başvuru yapması neticesinde şahıs Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmıştır. 05. 06.2023 günü göreve başlatılan Hakim’in  çalıştığı her hastanede kadın hastaları taciz ettiği bilinmektedir. 2008 yılında görev yaptığı İzmir’de 37 kadın hasta tarafından şikayet edilmiş, ancak adli soruşturma başlatılmadan sadece idari soruşturma yapılmış ve maaş kesim cezası verilmiştir. 24 Nisan 2008 günü İzmir İl sağlık müdürlüğüne verilen ifadeler raporlastirilmis ancak Cumhuriyet Başsavcılıgina gönderilmemiştir.  İ.Hakîm ‘in o dönem ilişkisi olduğu FETÖ tarafından olayın üstünün kapatıldığı iddia edilmiştir.  2009 yılında Tunceli Devlet Hastanesi’nde acil serviste çalıştığı esnada taciz ettiği kadın hastaların yakınları tarafından dövülmüş ve Ovacik’a ardından da Hozat’a geçici görevle gönderilmiştir. Hozat’ta bir çok kadın hastayı taciz etmiş, verilen 3 şikayet dilekçesi ise işleme konulmamıştır. Kadın hastaların ve yakınlarının tepkisine sessiz kalınmış ve sadece ihtar ve puan silme cezası verilmiştir.  Son olarak Pertek’te çalıştığı sırada taciz ettiği kadın hastaların şikayeti ile tekrar gündeme gelen i.Hakim Asliye Ceza Mahkeme’sinin beraat kararı ve idarenin onayıyla Görevine başlaması halkta tepki ve endişeye yol açmıştır. Çalıştığı her hastanede kadın hastaları taciz eden ve hakkında toplam 52 şikâyet bulunan bu kişinin göreve başlaması hele ki ödül gibi aynı hastanede göreve başlaması insanlık onuruna, kadın ve çocuk sağlık hakkına erişimine, fiziksel ve ruhsal sağlığa dönük bir baskılama ve görmezden gelmedir.  Mesleğini kullanarak kadın hastaları taciz eden İ.Hakim 657 sayılı devlet memurları kanununun 125/E göre ihraç edilmeli ve yargılanmalıdır.  Bu kişi burada olduğu sürece kadınlar ve çocuklar tehdit altındadır.  Bir kız kardeşimizin, bir kadın arkadaşımızın daha cinsel tacize maruz kalmasına tahammülümüz yok. Kadın düşmanı politikalar bitene, haklarımızı kazanana kadar mücadeleye devam edecek, bu durumun takipçisi olacağız.” 

İSMAİL HEKİM DEFALARCA ŞİKAYET EDİLMİŞ AMA HEP KORUNMUŞ

Hakim’in 2008 yılında görev yaptığı İzmir’de de hastalarını taciz ettiği iddiası ile defalarca şikayet edildiği ancak adli soruşturma başlatılmadan sadece idari soruşturma ile durumun geçiştirildiği ortaya çıktı. İzmir Karşıyaka’da görevli olduğu sağlık ocağında kendisine hasta olarak gelen kadınların neredeyse tamamını yakınını taciz eden İsmail Hakim’in o dönem FETÖ’cüler ile olan yakın ilişkisi nedeniyle adeta dokunulmazlık zırhı almış.

7 KADIN ŞİKAYET ETTİ, MAAŞ KESME CEZASI VERİLDİ

2008 yılında İzmir Karşıyaka Cengizhan Mahallesindeki 3. Nolu sağlık ocağında görevli olan Dr. İsmail Hakim burada hasta olarak başvuran neredeyse bütün kadın hastaları taciz etti. Tacize uğrayan kadınlar ortak bir dilekçe ile İzmir Sağlık Müdürlüğü’ne başvurdu. 37 kadının ortak imza ile yazdıkları dilekçede şunlar belirtildi:
“Karşıyaka ilçesi Cengizhan Mahallesi Bayraklı 3 Nolu Aile sağlığı merkezinde görev yapmakta olan Dr. İsmail Hakim’in özellikle bayan hastalarını muayene esnasında ahlak dışı taciz boyutuna varan hareketlerini gözlemlemekteyiz. Bu yüzden birçok bayan sağlığını riske atarak muayeneden kaçınmaktadır. Bu konunun araştırılıp gereğinin yapılmasını arz ve talep ediyoruz.”

RAPOR GÖNDERİLMEDİ

Kadınların dilekçesi İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 24 Nisan 2008 günü işleme konulduktan sonra kadınların ifadesi alındı. Ancak, kadınların beyanları üzerine il sağlık müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor, Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmedi ve sadece kurum içinde en alt sınırdan ceza verildi.

DOKTORU KORUDULAR

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, İsmail Hakim’in taciz suçu işlediğinin kanıtlanmasına rağmen, sadece 2 maaştan para kesme cezası uygulayarak dosyayı savcılığa göndermedi.

Doktorun aynı sağlık ocağında görevine devam etmesinin ardından, diğer mağdur kadınlar da sağlık müdürlüğüne şikayette bulundu. Hakkında taciz suçlamasıyla ikinci kez dilekçe verilen Hakim, önceki şikayette olduğu gibi bir kez daha maaş kesme cezası uygulandı. Hakim, Dersim’e gönderilerek dosyanın üstü kapatıldı.

DİLEKÇELER ORTADAN KALDIRILDI

2009 yılında Tunceli Devlet Hastanesi acil servisinde göreve başlayan ve burada da hastalarına tacize devam eden Hakim, iki kez hasta yakınlarının saldırısına uğrayarak darp edilince geçici olarak önce Ovacık daha sonra Hozat ilçesinde gönderildi.
Hozat’ta birçok kadın hastasını taciz ettiği için hasta yakınları tarafından iki kez dövülen İsmail Hakim hakkında sağlık müdürlüğüne 2010 ve 2014 yıları arasında yazılan 3 ayrı şikayet dilekçesi yok edildi.
Vatandaşlar, müdürlüğe gelerek ve sağlık müdürlüğünün internet sitesi üzerinden yazarak şikayetlerini sürdürdü. Ancak yetkililer Hakim’i korumaya devam etti. Soruşturma sonucunda 2014 yılında iki kez ihtar, puanı silme, 2020 yılında 2 kez ve 2022 yılında 2 olmak üzere toplada 6 kez ihtar puanı silme cezası ile cezalandırıldı.

52 kadın tacizden şikayetçi oldu, FETÖ’den ihraç edildi ama o göreve dönmeyi başardı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!