3 Kürt öldürüldü: Paris sokaklarında isyan!

featured

Fransa’nın başkentti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi yakınlarında gerçekleştirilen ve 3 Kürt vatandaşın öldürülmesi ve biri ağır 4 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan ırkçı saldırı sonrası Paris sokaklarında isyan vardı. Protesto gösterileri sabaha kadar sürdü.

Paris‘te 69 yaşındaki ırkçı bir tren makinisti Fransız, Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne gelerek kurşun yağdırmış, ardından bir kafe ve kuaföre girerek saldırısını sürdürmüştü. Daha önce de ırkçı eylemlerde bulunduğu bilinen Fransız olayın hemen ardından gözaltına alınmıştı.

Saldırının Kürtleri hedef aldığının öğrenilmesinin ardından yüzlerce Kürt saldırının yapıldığı Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi‘nin etrafında toplanmaya başladı. Tepkilerini attıkları sloganlarla gösteren göstericilere polis biber gazı ile müdahale etti. Zaman zaman polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 11 polis yaralandı.The Guardian’ın aktardığına habere göre kentin birçok yerine yayılan protesto gösterilerinde bugün için Paris’in merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda protesto eylemi yapılacağı duyuruldu.

KÜLTÜR MERKEZİ SÖZCÜSÜ POLAT:3 KÜRT ÖLDÜRÜLDÜ

Saldırının ardından açıklama yapan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi Sözcüsü Agit Polat, öldürülen 3 kişinin de Kürt olduğunu doğruladı. Fransız yetkililerinin bir kez daha Kürt halkını koruyamadığnı vurgulayan Polat açıklamasında “DGSİ (İç Güvenlik Genel Müdürlüğü) bir kez daha güvenliğimizi sağlamak yerine bizi izliyor. Bize göre bu saldırı terörist bir eylemdir.” sözlerini kullandı.

3 Kürt öldürüldü: Paris sokaklarında isyan!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!