Zammı yetersiz bulan TÜPRAŞ işçileri iş bıraktı

featured

TÜPRAŞ’ta gerçeği yansıtmayan enflasyon oranında artış nedeniyle ve refah payı talebi için Batman, İzmit, Aliağa ve Kırıkkale rafinerilerinde Petrol-İş Sendikası öncülüğünde yaklaşık 4 bin işçi iş bırakma eylemi başlattı.

Evren DEMİRDAŞ/BATMAN

Batman’da 400 işçinin iş bırakmasına ilişkin konuşan Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Veysel Kartal, “Demokratik yasal haklarımızı kullanarak bu süreci ilerletmeye çalışacağız. Umarım başlattığımız bu greve bir yasak kararı gelmez” dedi.

TÜPRAŞ’ta Ocak ayında 2022 yılı son 6 aylık enflasyon yüzde 15,4 olarak açıklanmış, işçiler de maaşlarına yapılacak zamda düzenleme talep etmişti. Talep üzerine Petrol-İş Sendikası ile TÜPRAŞ arasında yapılan görüşmede yüzde 9,6’lık ek zam uygulandı. Yüzde 25 zam alan işçiler, orandan memnun kalmayarak işveren ve sendika arasında tekrar görüşme yapılmasını istedi. Petrol-İş Sendikası, zammın değerli olmasına rağmen yeterli olmadığını belirterek iş bırakma kararı aldı. İş bırakan işçiler, hak ettikleri zam verilmediği takdirde iş yavaşlatma eylemini ileri boyuta taşıyacaklarını açıklamışlardı. Eylemin yalnızca Batman rafinerisini değil Kırıkkale, Kocaeli ve İzmir rafinerilerini de kapsadığı öğrenildi.

“YASAL HAKLARIMIZI KULLANARAK SÜRECİ İLERLETMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Devam eden iş bırakma eylemine ilişkin konuşan Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Veysel Kartal, “İzmir-Aliağa, Kocaeli-İzmit, Kırıkkale ve Batman’da dört şube olarak Perşembe gününden itibaren eylem sürecini başlattık. Bizim yılbaşın itibariyle enflasyon oranında maaşlarımızda bir artış olacaktı. Enflasyonda ise 15.4 oranında gerçeği yansıtmayan bir rakam açıklandı. Kaldı ki bağımsız şirketlerin açıkladığı rakamlar ortada, bizim kendimizin hissettiği yaşadığı enflasyon ortada. Biz de bunu yetersiz bulduk ve bir refah payı talebinde bulunduk. Müzakereler sonucu bu Ocak zammımız yüzde 25’e tamamlandı. Biz de bu zammı değerli ama yetersiz bulduk. Buna karşın toplamda 4 bine yakın çalışanımız iş bırakmaya gitti. Batman’da ise 400 çalışanımız iş bıraktı. Demokratik yasal haklarımızı kullanarak bu süreci ilerletmeye çalışacağız umarım başlattığımız greve bir yasak kararı gelmez” ifadelerini kullandı.

Zammı yetersiz bulan TÜPRAŞ işçileri iş bıraktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!