Prof. Dr. Yağan: 20 bin öğrenciye 3 öğretmen yönetmeliğe uygun değil

featured

Milli Eğitim Bakanlığı 2022-2023 eğitim öğretim yılında seçmeli Kürtçe dersini tercih eden öğrenci sayısını 20 bin olarak açıkladı ancak sadece 2 Kurmanci ve 1 Kırmancki olmak üzere toplam 3 Kürtçe öğretmen kontenjanı ayırdı. Ek atama talebiyle ilgili açıklamada bulunan Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) Direktörü Prof. Dr. Aziz Yağan, “20 bin öğrencinin Kürtçe dersini tercih etmesine rağmen bu derse ayrılan öğretmen kontenjanına itiraz ediyor ve sayının norm kadro yönetmeliğine uygun olmadığını yani az olduğunu tartışıyoruz. Böylece en az 200 Kürtçe öğretmeni kontenjanı daha talep ediyoruz” dedi. 

“Kontenjanlar revize edilmeli”  

Yağan, Bakanlığın Kürtçe öğretmen kontenjanına itiraz ettiklerini belirterek, “Bakanlığın 20 bin öğrenci için 3 kontenjan ayırması, 20 bin öğrencinin tercihinin gereğini yapmak yerine kendi izin verdiği sayıda öğretmen atanması ve hatta sınıf açılması anlamına geliyor. Dersi tercih eden 20 bin sayısı yüzlerce öğretmen atamasını gerektirir. Bakanlık Kürtçe derslerini Kürtçe öğretmenlerinin yerine diğer branşlardan olup da sertifika almış öğretmenlerin yürütmesini planlamış olabilir. Eğer böyleyse mesleki açıdan bile olsa bu dersi bu dersin öğretmenleri yürütmelidir. Öncelikle Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olmuş ve formasyon sertifikası edinmiş Kürtçe öğretmeni adayları bu dersleri yürütmelidir. Halihazırda yaklaşık 79 Kürtçe öğretmeni okullarda görev yapmakta. Eğer 20 bin öğrenci bu dersi tercih etmişse Bakanlığın da bu dersin en verimli şekilde yürütülmesini sağlaması gerekiyor. Bu nedenle, Bakanlığın Kürtçe öğretmen kontenjanına itiraz ettik, sayının ek atama ile revize edilmesi gerektiğini belirterek en az 200 öğretmen ataması yapılmasını önerdik” diye konuştu. 

“Ek atamalar lütuf değil” 

Yağan, Bakanlığın ek atama ile yüzlerce Kürtçe öğretmenini göreve başlatmasının bir lütuf olmadığını belirterek, dersi seçen öğrenciler için bir gereklilik olduğunu söyledi. 200 Kürtçe öğretmeni ataması yapılması gerektiğini talep ederek, “DİERG, 20 bin öğrencinin Kürtçe dersini tercih etmesine rağmen bu derse ayrılan öğretmen kontenjanına itiraz ediyoruz.  En az 200 Kürtçe öğretmen kontenjanı daha talep ediyoruz” dedi.  

“Ek atamaya ilişkin umut var” 

Öte yandan Kürt Dil Hareketi, İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Diyarbakır, Urfa, Batman, Bitlis, Iğdır ve Şırnak’ta Kürtçeye 200 ek öğretmen atama talebi için basın açıklaması düzenlemişti. İstanbul’un Fatih ilçesinde düzenlenen açıklamaya AK Parti MKYK üyesi ve eski Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt ve SES Genel Başkanı Ayhan Bilgen’in de bulunduğu aktivist ve siyasetçiler katılmıştı. Burada konuşan AK Parti MKYK üyesi ve eski Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Milli Eğitim Bakanlığı’yla görüştüğünü, umut olduğunu ve bakanlığın bir açıklaması olacağını söylemişti.

Norşin Öncel/ Diyarbakır

Prof. Dr. Yağan: 20 bin öğrenciye 3 öğretmen yönetmeliğe uygun değil

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!