Maçoğlu: Yasakları kabul etmiyoruz, festivalimizi yapacağız

featured

Dersim Belediyesi tarafından düzenlenen, 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali 21-24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Perşembe günü başlayacak olan etkinliğe sayılı günler kala Tunceli Valiliği bir dizi yasak kararı aldı. Festival’de sahne alması planlanan Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi konserleri “Toplantı, gösteri ve yürüyüş kanuna aykırı” madde gerekçe gösterilerek yasaklandı. Yasak kararı bununla da sınırlı kalmadı. Valiliğin bir başka yasak kararı da festival kapsamanda gerçekleşmesi planlanan “Yoksulluğa, yozlaşmaya, asimilasyona, doğa katliamlarına karşı” yürüyüş ile ilgili. Bu yürüyüş de yasaklayan valilik, konserlerin düzenleneceği stadyum için de “Bakım ve onarım var” gerekçesi ile kullanılmasına izin vermedi.  

Alınan yasak kararlarına ilişkin Dersim Belediyesi’nde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya aralarında Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ilçe belediye başkanları, Tertip Komitesi, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, STK’lar ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Açıklamayı okuyan Belediye Başkanı Maçoğlu, valiliğin yasak kararına tepki göstererek, programın günler öncesinden ilgili amirliğe sunulduğunu hatırlattı. Valiliğin sunduğu gerekçeleri inandırıcı bulmadığını belirten Maçoğlu, Dersim’in Dersimlilere ve Dersimin dostlarına kapatıldığını belirtti.  

‘Yürüyüşü yapacağız’

İki müzik grubuna uygulanan yasağın keyfi olduğunu ifade eden Maçoğlu, “Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin bundan önce birçok yerde konser verdikleri, çeşitli etkinliklerde dinleti sundukları bilinmektedir. Keyfi kararlarla müzik gruplarının, halk sanatçılarının dinleyicisiyle buluşmasının engellemesini kabul etmiyoruz. Daha önce planlandığı şekilde Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi de Seyit Rıza Meydanı’nda kurulacak sahnede halkın ezgilerini söyleyeceklerdir. Yine planlanan, yoksulluğa, yozlaşmaya, asimilasyona, doğa katliamlarına karşı festival yürüyüşü ise güzergâhı bahane edilerek yasaklanmıştır. Yürüyüşümüzü planladığımız şekilde aynı gün ve aynı saatte gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu. 

‘Yasaklara karşı sanatı savunuyoruz’  

Yasak kararına rağmen festivalde tüm müzik gruplarının sahne alacağına belirten Maçoğlu, şu ifadelere yer verdi: “Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Dersimlilerin tarihine, kültürüne, inancına, diline ve doğasına sahip çıkma çabasının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Dönem dönem festivalimize dönük ortaya çıkan bu yasakçı zihniyetin yasaklamalarını kabul etmiyoruz. Geçmişten bugüne kadar doğanın dilin kültürün sanatın savunucusu olan bizler; festival programında yer alan etkinlikleri değiştirmeden fiili ve meşru olarak programımızı uygulamaya devam edeceğiz. Müzik dinletileri, paneller, farklı sanat dallarında atölyeler, belgesel gösterimleri, sergiler, ekoloji buluşmaları ve çocuk atölyelerine yer vereceğimiz 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programımızda buluşmak üzere tüm Dersimlileri ve Dersim dostlarını ilimize davet ediyoruz. Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz.”

SERHAT OZAN YILDIRIM / DERSİM

Maçoğlu: Yasakları kabul etmiyoruz, festivalimizi yapacağız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!