Van’da Kılıçdaroğlu’na şartlı destek: HDP masada olmalı

featured

Şenol BALI/VAN 

Nüfusu bir buçuk milyona dayanan Van, bölgenin metropol kentlerinden. Çevre kentlerden önemli bir göç alan Van’da yapılan son genel seçimlerde HDP, oyların yüzde 60’ına yakınını alarak 5 milletvekili çıkarırken AKP ise yüzde 32 alarak meclise 3 vekil gönderdi. Bir yıl sonrasında yani 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde, HDP oyların yüzde 53’ünü, AKP ise yüzde 40’ını alarak yarışı tamamladı. Bu sonuçla Van Büyükşehir Belediyesi’ni ve 9 ilçe belediyesini HDP, 4 ilçe belediyesini ise AKP kazandı.

Ancak Tuşba, Edremit ve Çaldıran ilçelerinde seçimi HDP önde tamamlanmasına rağmen Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikleri gerekçe göstererek HDP’den bul ilçelerde belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine karar erdi. Bu karar doğrultusunda bu ilçelerde ikinci gelen AKP’li adaylar başkanlık koltuğuna oturdu.

Seçimlerden kısa bir sonra 19 Eylül 2019 tarihinde önce Van Büyükşehir Belediyesi’ne, devamında da diğer ilçe belediyelerine kayyum atandı ve halihazırda kentte HDP’nin yönettiği belediye bulunmuyor.

Kılıçdaroğlu olumlu karşılanıyor

Seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasının açıklanmasının ardından gözler Millet İttifakı’nın belirleyeceği adaya çevrilmişti. İttifak ortaklarından Meral Akşener’in ayrılıp döndüğü ittifak nihai olarak cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır belirledi.

Kılıçdaroğlu’nun aday olması birçok kesim tarafından olumlu karşılandı. Seçimi kazanacağını söyleyenlerin sayısı da oldukça yüksek. Biz de Munzur Press olarak Van sokaklarına indik, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını ve seçimlerin gidişatını kent sakinlerine sorduk.

Mikrofon uzattığımız kadınlar ve gençler konuşmak istemedi. Fikrini beyan eden yurttaşların çoğu ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığını olumlu buldu ve destek verebileceklerini açıkladı. Ancak insanların kafasında bir soru işareti vardı , ‘HDP de masada olacak mı?’ Hatta bazı yurttaşlar, HDP ile müzakere yapması şartıyla Millet İttifakı’nı destekleyeceklerini dillendirdi. Kimisi ise partisi HDP kimi işaret ederse desteklerinin o yönde şekilleneceğini kaydetti.

foto detay  (4)

HDP’liler: Peşin destek yok

Mikrofon uzattığımız bir yurttaş tam da bu konuya değiniyor ve “HDP’yi Altılı Masa’ya dahil ederlerse olumlu bakabiliriz. Kılıçdaroğlu dışında İmamoğlu olabilirdi. Ama Mansur Yavaş’a karşıyız. HDP kendi adayını çıkarırsa oyumuz HDP’ye. Kime yönlendirse ona vereceğiz.” diyor. Bir başka yurttaş ise Kürtçe yaptığı konuşmasında “Partimiz kime destek verirse onu yapacağız. Peşin destek yok, partimizin kararı belirleyici.”

Bir diğer yurttaş da bu yönlü fikir beyan etti ve “Çok olumlu buluyorum. Ama ben HDP’liyim, destek vereceğim yer bu. Parti büyüklerim kimi isterse ona destek vereceğiz. Adayımızı çıkaracağız ama” dedi.

foto detay  (2)

“Kılıçdaroğlu her şeyde açık ve dürüst” 

Kılıçdaroğlu’nu olumlu bulanlar, sık sık demokrat oluşuna dikkat çekti. “Partimiz HDP kimi isterse ona destek vereceğiz. Ama onların arasında en demokratı Kılıçdaroğlu’dur yine.”

Kılıçdaroğlu’nun dürüst olduğunu söyleyen bir başka yurttaş ise şu sözlere yer verdi: “Çok sevindim iyi ki de o oldu. Destek vereceğiz. Seviyoruz Kılıçdaroğlu’nu. Kişiliğini, dürüstlüğünü beğeniyoruz. Hatta CHP olarak Van’da milletvekili çıkaracağız. Kemal bey bu sefer geliyor.” 

Kılıçdaroğlu’nun seçimi rahatlıkla kazanacağını dillendiren bir diğer yurttaşın ifadeleri ise şöyle: “Her şeyde açık ve dürüst. Deden beri CHP’liyim. Kılıçdaroğlu kazanır. İktidara da gelir. Millet böylece refaha kavuşacak.”

foto detay  (3)

“Erdoğan tekrar kazanacak” 

Bazı yurttaşlar ise Kılıçdaroğlu’nu beğenmediklerini söyledi. Bu fikirde olanların çoğu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeniden destek vereceklerini ifade etti. Erdoğan’ın kazanacağını düşünen bir yurttaş “Bu ülkede her şeyi Tayyip yaptı. Kılıçdaroğlu ne yapmış? Desteğimiz sonuna kadar Tayyib’e.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nu düşünmediğini dile getiren bir genç ise Muharrem İnce’den yana olduğunu dile getirdi. “Muharrem İnce’den yanayız. Kılıçdaroğlu’nun gençlere dönük açıklamalarına göre değişebilir.”

Van’da Kılıçdaroğlu’na şartlı destek: HDP masada olmalı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!