Bitlisliler: Millet ittifakı, düğünümüze gelmeyin ama takıyı gönderin diyor

featured

Şenol BALI/BİTLİS 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, masadan ayrıldığını açıklayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’ya dönmesinin ardından 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ilan edildi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı ilk kez “cumhurbaşkanlığı mücadelesi” verecek.

Birçok ilki barındıracak seçimlere iki aya yakın bir süre zaman kala Munzur Press olarak seçim nabzını tutmaya devam ediyoruz. Bitlis sokaklarında Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını ve seçimin seyrini sorduk.

400 bin nüfuslu kentin seçmen sayısı 201 bin. Son genel seçimlerde Millet ittifakı oyların 80 binini alarak 2 vekil, HDP ise 70 bine yakın oy alarak 1 vekil çıkardı. Cumhur İttifakı partilerinden İYİ Parti 5 bin dolaylarında oy alırken, CHP ise 4.205 oy aldı. Kentin belediyesini geçtiğimiz dönem BDP’li (Barış ve Demokrasi Partisi) başkan yönetirken 2019 yılında yapılan son seçimlerde AKP galip geldi.

Tarihi yapıları ile ünlü kente girdiğimizde geçtiğimiz yıl uygulanan Dere Üstü Islah Projesi ile beraber yüzlerce iş yerinin yıkılmasının kentin görüntüsünde yarattığı değişimle karşılaşıyoruz. Mikrofon uzattığımız kent sakinlerinin seçimler ve ekonomi ile beraber bir başka önemli gündem konusu buydu.

Kılıçdaroğlu’na ilgi büyük

Hafif meyilli bir yokuşta öğle güneşinden faydalanmak için oturan bir gruba yaklaşarak konuşmaya başlıyoruz. Mikrofon uzattığımız birçok kent sakini konuşmayı tercih etmedi. Kameraya konuşmak istemeyenlerin arasında AKP’li olduğunu söyleyen yurttaşların da olması dikkat çekti.

Konuştuğumuz gençlerde CHP’ye yakın bir ilgi söz konusuydu. Ya da Kılıçdaroğlu demek daha doğru bir tanım olur. Kılıçdaroğlu için ‘temiz’, ‘demokrat’ ve ‘vicdanlı’ şeklinde tanımlar kullanıldı. Seçimlerde Ekrem İmamoğlu’nun aday olarak gösterilmesinin, seçimleri kazanma şansını daha çok arttıracağını düşünenler de oldu. Ancak ezici çoğunluk Kılıçdaroğlu’nun adaylığını olumlu buluyor ve kazanacağına inanıyor.

İYİ Parti’nin HDP’ye yaklaşımı ve HDP ile açıktan ittifak kurulmaması itiraz konusu

İYİ Parti ve parti lideri Meral Akşener, CHP’li olmayan ama Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destek verebileceğini dillendiren yurttaşların kafasındaki en büyük soru işareti. İYİ Parti’nin HDP’ye ve Kürt meselesine olan yaklaşımından şikayetçi olan yurttaşlar, Millet İttifakı’nın HDP ile yakın ve açık bir ittifak kurmalarını istiyor. Hatta bazıları bunu şart olarak koşuyor. HDP’li olduğunu söyleyenlerin yüksek bir kısmı partileri ile masaya oturulması durumunda Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini dile getiriyor.

HDP’li olduğunu söyleyen Mürşit Özdemir, isimli yurttaş, şu ifadelere yer veriyor:

“Ben HDP’li olarak Kılıçdaroğlu’nu destekliyorum ama bizi tanımaları şartıyla. Bizi yok sayıyorlar. Düğünümüze gelmeyin ama takıyı gönderin diyorlar. HDP ile anlaşmazlarsa kesinlikle oy vermiyoruz. Açıktan ittifak yoksa HDP verin dese bile vermeyiz… Kılıçdaroğlu’nun adaylığı olumlu ama HDP ile ilişkisine bağlı. HDP şu an yüzde 14 oy alıyor ama diğer 5 partinin hepsinin oy toplamı o kadar etmiyor. İnsanın mantığı almıyor. Sen niye cumhurbaşkanı yardımcısı oluyorsun bana neden bir şey yok. Demirtaş bu şekilde oy verin dese vermem. Ama Kılıçdaroğlu vicdanlı bir insan.”

Bir başka HDP’li yurttaş da paralel düşünüyor ve “Ben de HDP seçmeniyim. CHP ile belli şartlarla anlaşma yapılırsa CHP’yi de desteklerim. Bir şeyler verilmesi lazım.” diyor.

“Millet ittifakı yeniden patlak verebilir” 

Daha sonra konuşan Rahmi Özgüç ise Akşener’in masadan ayrılmasını ve tekrar dönmesini hatırlatıyor ve bunun her an yine yaşanabileceğine dikkat çekiyor: “Mevcut adaylardan uygun olan Altılı Masa. Millet onlara döndü ama onların arasında bir hastalık var. Patlak verir yine. Kılıçdaroğlu çok iyi bir insan. Olumlu buluyoruz. Eğer HDP seçime girmezse ona vereceğim.”

detay bitlis  (3)

Erdoğan’ın yeniden seçileceğini düşünenler de var

Konuştuğumuz kent sakinlerinin bir kısmı ise Erdoğan’ın seçimleri rahatlıkla kazanabileceğine inanıyor. Ekonomideki sorunları kısmi olarak kabul eden AKP seçmeni yurttaşların bir kısmı bunu dünya genelinde yaşanan ekonomik buhrana bağlıyor. Ezici çoğunluğu ise, mevcut sorunları yine Erdoğan’ın çözeceğine inanıyor.

Salih Akay isimli yurttaşa göre Erdoğan’ın seçilmeme gibi bir durumu yok. Şunları söylüyor: “Seçimlerle ilgili sıkıntımız yok. Erdoğan’ın yüzde 60-65  dolaylarında bir oyumuz var. Kazanıyoruz. Altılı Masa’ya da saygımız var ama Erdoğan’ın kazanmama gibi bir durumu yok.”

CHP’ye koşulsuz destek vereceklerini dile getirenler de oldu

CHP’nin son seçimlerde kentte aldığı oylara bakıldığında bu seçimde CHP’yi destekleyeceklerini düşünenlerin sayısı artmışa benziyor. Bunların arasında daha önce AKP’yi desteklediklerini söyleyenler de var. CHP’yi destekleyeceklerini bildiren isimlerden olan Eşref Elibol, “Altılı Masa’da kim aday olursa olsun ona vereceğim. Artık AK Parti’ye vermeyeceğiz. CHP’yi destekleyeceğiz.” sözlerine yer veriyor.

Bitlisliler: Millet ittifakı, düğünümüze gelmeyin ama takıyı gönderin diyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!