Türkiyeli 427 sinemacıdan İran’daki protestolara destek

featured

Türkiyeli sinemacıların, Jîna Mahsa Amini’nin ölümünün ardından İran’da başlayan protestolara destek için bir imza kampanyasına 427 sinema emekçisi destek verdi.

Bianet’te yer alan habere göre İranlı yönetmenler Bahman Ghobadi ve Asghar Farhadi, Jîna Mahsa Amini’nin ölümünün ardından İran’da başlayan protestolara destek çağrısı yaptı.

Yönetmenlerin çağrısının ardından Türkiye’deki sinemacılar da Kürtçe ve Türkçe çağrıyı içeren bir imza kampanyası başlattı. 

“Cesur kadın ve erkeklerin acısını derinden hissediyoruz”

“Yanınızdayız, kardeşiniziz” diye seslenen sinemacıların sayısı 427’ye ulaştı. İmzası isimler arasında, Melisa Sözen, Özge Özpirinççi, Özcan Alper, Zehra Çelenk, Nur Sürer, Yeşim Büber de yer alıyor.

“Sinemacılardan Açık Çağrı” başlıklı imza metni şöyle: 

“İranlı kız kardeşlerimizin maruz kaldıkları baskıya rağmen umut ve kararlılıkla sürdürdükleri özgürlük mücadelesini büyük bir kaygıyla takip ediyoruz. Rejim güçleri tarafından başını örtmediği için dövülerek öldürülen Jîna Mahsa Amini’nin, protesto gösterisinde 6 kurşunla öldürülen Hadis Najafi’nin, bu direnişte hayatını kaybeden İran’ın güçlü, cesur kadın ve erkeklerinin acısını derinden hissediyoruz.

“Özgürlük, insanlığın ortak temel değerlerinden en vazgeçilmez olanıdır.

“Hakları için direnirken ölümü göze alan bir halkın onurlu karşı duruşu önünde saygıyla eğiliyor, er geç özgürlüğün galip geleceği umudunu taşıyoruz. Yanınızdayız. Kardeşiniziz.”

Açıklamanın Kürtçe ve İngilizcesi

Em têkoşîna azadî ya xwişkên me yên Îranî ya li dijî zext û zilmê didome bi awayeke metirsîdar dişopînin. Di xwepêşandana protestoya kuştina Jîna Mahsa Aminî de ku ji hêla hêzên rejîma Îranê ve bi hinceta serê wê bi hîcabê bi rêk û pêk nehatibû nixumandin hate kuştin, Hadis Najafî bi 6 guleyan hat kuştin. Em êşa jin û mêrên wêrek ku di vê berxwedanê de jiyana xwe ji dest dane ji dil ve hîs dikin û hevxemiya xwe radigihînin.

Azadî, nirxê sereke yê hevbeş ê mirovahiyê ye ku tu car dev jê nayê berdan.

Em serê xwe li hember gelê bi rûmet ku ji bo mafên xwe bê tirs ber xwe didin ditewînin. Îro yan sibê em hêvîdar in azadî dê bi ser keve.

Em li ba we ne. Em birayê we ne.

Sînemagerên Tirkiyeyî

We follow with concern the hopeful and determined struggle for freedom of our sisters in Iran, despite the repression they are facing. We deeply feel the pain of Jina Mahza Amini who is beaten and murdered because she refused to cover her head and of Hadis Najafi who is gunned down during the protest demonstration and of the courageous Iranian women and men who lost their lives in this resistance.

Freedom is the most indispensable of the common values of humanity.

We declare our respect of the honourable resistance of people who are braving death in their struggle.

We are with you! We are your brothers and sisters!

Film makers of Turkey

Ne olmuştu?

Doğu Kürdistan’ın Sakız kentinden başkent Tahran’a akrabalarını ziyarete gelen genç kadın erkek kardeşinin kullandığı aracı durduran ahlak polisince gözaltına alınmıştı. Kardeşine, nasihat edilip serbest bırakılacağı söylenerek götürülen genç kadının, gözaltına alındıktan iki saat sonra komaya girdiği ve kaldırıldığı hastanede öldüğü ortaya çıktı.

Devlet televizyonu Amini’nin dövüldüğü iddialarını yalanlayarak, polisin genç kadını “nasihat etmek ve eğitmek” üzere karakola götürdüğünü ve orada kalp krizi geçirdiğini söyledi. Akrabaları, kadının herhangi bir kalp rahatsızlığı olduğunu yalanladı.

Devlet televizyonu bir polis karakolunda Amini olduğu söylenen bir kadının oturduğu koltuktan bir yetkiliyle konuşmak üzere kalktıktan sonra yere düştüğünü gösteren güvenlik kamerası kayıtları yayınladı. Ancak görüntülerden kadının Amini olduğu doğrulanamadı.

Amini’nin dövülerek öldürüldüğü yolunda sosyal medyada yayılan iddialarını reddeden Tahran emniyeti açıklamasında, “Ayrıntılı araştırmalara göre, Amini’nin araca alınması sonrasında ve tutulduğu karakolda fiziksel bir temas olduğunu” reddetti.

Ancak, İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Mahsa Amini’nin ahlak polisince dövülmesi nedeniyle komaya girdiğini duyurdu.

VoA’nın haberine göre genç kadının karakolda ölümünü eleştiren sosyal medya yorumcuları arasında, sözünü sakınmamasıyla tanınan reformcu eski milletvekili Mahmud Sadıki, Ayetullah Ali Hamaney’i olayla ilgili kamuoyuna açıklama yapmaya çağırdı.

Türkiyeli 427 sinemacıdan İran’daki protestolara destek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!