Şırnak’ta orman kesimi protestosuna müdahale 

featured

Şırnak Cudi Dağı bölgesinde aylardır devam eden orman kesimine dur demek için yüzlerce kişi Cudi Dağı’na yürümek istedi. Ancak Şırnak girişinde durdurun kitlenin yürüyüşe izin verilmedi ve müdahale edildi.

Metin Yoksu/Şırnak 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde yüzlerce kişi Şırnak’ta bulunan Cudi Dağı’na yürümek için Şırnak’a 10 kilometre kala Milga Şantiye alanında bir araya geldi. Sabahın erken saatlerinde Siirt, Van, Bitlis Diyarbakır ve Batman gibi kentlerin yanı Muğla İzmir ve İstanbul’dan gelen ekoloji aktivistleri Şırnak’ın Cizre ilçesinde buluştu. Cizre’ye ulaşana kadar birçok arama noktasında saatlerce bekletildi. Arama noktalarında saatlerce bekletilen kitle Cizre’de bu uygulamayı protesto için yürüyüşe geçti. Şırnak’a geçen kalabalık jandarma tarafından eylem yasağı öne sürülerek durduruldu. Yeniden yürüyüşe geçmek isteyen vatandaşlara jandarma ekipleri gaz ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Yaşlılar baygınlık geçirirken jandarma TOMA’sı hedef gözeterek gazetecilere tazyikli su sıktı. Müdahalenin ardından oturma eylemi yapan halk orman kesiminin durdurulması için mücadeleye devam edileceğini belirtti. Açıklamada konuşan HDP’nin Ekoloji’den sorumlu Eş Başkan Yardımcısı “Özellikle ekolojik alanda Türkiye’nin batısındaki rantçı, talancı ve soyguncu bir sistem doğayı tahrip ederken, uyguladığı stratejiye özellikle Kürdistan coğrafyasında güvenlik gerekçesiyle ağaçları ve dereleri yok etmeye çalışıyor. Ağaçları keserek bu bölgede yeni bir insansızlaştırma operasyonu gerçekleştiriyor” dedi.

‘İnsansızlaştırma operasyonu’

Oturma eyleminin ardından yapılan açıklamada ilk olarak DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, ağaç kesimlerine ve orman yakılmasına tepki gösterdi. Öztürk, “Ağaçları kesiyorlar. Amaç Kürt halkının bitirilmesiydi. Kürt halkının yaşadığı coğrafyayı bitirmekti. Bugün bundan kaynaklı Botan’a geldik. Yürüyüş gerçekleştirmek istedik. Siz her ne kadar ‘sizi yok edeceğiz’ deseniz de biz de burada olduğumuzu söylüyoruz. Tarihte bizi bitiremediniz. Bundan sonra da mümkün değil” dedi. Öztürk’ün ardından konuşan HDP’nin Ekolojiden sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Naci Sönmez Türkiye’nin büyük bir ekoloji kıyımı ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Sönmez,  Özellikle ekolojik alanda Türkiye’nin batısındaki rantçı, talancı ve soyguncu bir sistem doğayı tahrip ederken, uyguladığı stratejiye özellikle Kürdistan coğrafyasında güvenlik gerekçesiyle ağaçları ve dereleri yok etmeye çalışıyor. Ağaçları keserek bu bölgede yeni bir insansızlaştırma operasyonu gerçekleştiriyor” ifadelerini kullandı.

Şırnak’ta orman kesimi protestosuna müdahale 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!