Sanatçı Ferhat Tunç hakkında “kırmızı bülten” talebi

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında

Adalet Bakanlığı sanatçı Ferhat Tunç hakkında “kırmızı bülten” çıkarılmasını talep etti.

Adalet Bakanlığı sanatçı Ferhat Tunç hakkında “kırmızı bülten” çıkarılmasını talep etti. Konuya ilişkin bilgi veren Ferhat Tunç, “Doğrusu çok şaşkınım! Adalet Bakanlığı hakkımda kırmızı bülten çıkartılması talebinde bulunmuş. Ülkeden ayrılmama neden olan, hakkımda açılmış davaları avukatım Fatma Hopikoğlu aracılığıyla takip etmekteyim” dedi.

Halen Almanya’da ikamet ettiğini hatırlatan Tunç, “Almanya’da ifademin alınması için her seferinde talebimiz oldu. Almanya, tüm davalarla ilgili Türk yargısının ifademin alınması yönündeki talebini her seferinde geri çevirdi; hakkımdaki iddiaların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti” diye konuşu.

YURT DIŞI FAALİYETLERİ

Ferhat Tunç açıklamasını şöyle sürdürdü; “Adalet Bakanlığının ‘kırmızı bülten’ talebinde, “yurt dışında faaliyetlerimi sürdürdüğüm” belirtilmiş. Doğrudur, yeni eserler üretirken, Almanya başta olmak üzere birçok ülkede konserler de veriyorum. Tek faaliyetim, sürgün koşullarında nefes almamı sağlayan müziğimdir. Anlaşılan odur ki burada yaptığım eserler ve konser faaliyetim, Türkiye için bir tehdit sayılıyor!”

AYIPTIR, GÜNAHTIR!

“En son “Çapulcu” adlı eserime bozulmuş olduklarını da aklımdan geçirmedim değil. Bunun için yapabileceğim bir şey yok. Interpol’ün Türkiye’nin bu talebini kabul etmeyeceğini ve geri çevireceğine inanıyorum. Böylesine keyfi dayatmalarla sürgünde de olsam seyahat özgürlüğümle birlikte sanatsal faaliyetlerimin engellenmesine izin vermeyeceğim. Talebin reddedilmesi için hukuki itirazlarım olacak elbette. Türkiye Adalet Bakanlığını bu konularda daha dikkatli olmaya davet ediyorum. Ayıptır, günahtır! Geçmiş yıllardan ders çıkarılmalı; bu hamleler ülkenin tarihinde kara bir leke olarak kalır!”

Öte yandan mahkeme, söz konusu talebi kabul etmediğini ve yakalama emrinde herhangi bir değişiklik yapmayacağını ifade etti. Duruşma, 20 Aralık 2023’e ertelendi.

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında “kırmızı bülten” talebi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!