HEDEP Dersim Kongreye Hazırlanıyor

featured

HEDEP, Dersim’de “Gün direnme günüdür. Gün HEDEP günüdür” şiarıyla kongreye gidiyor. HEDEP Dersim İl Kongre Komisyonu sözcüleri, tüm kesimlere seslenerek: Halklarımızı umudu büyütmek adına kongreye ve partide görev almaya davet ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz seçim döneminde kapatılma davasıyla karşı karşıya kalan HDP, seçime Yeşil Sol Parti(YSP) çatısı altında girdi. Geçtiğimiz aylarda da Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) adını Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirdi.

Eş başkanlıklara da Tülay Hatimoğulları Oruç ve Tuncer Bakırhan seçildi. HEDEP Dersim İl Örgütü, parti binasında bir araya gelerek kongreye hazırladıklarını ve halkı partide görev almaya davet ettiklerini duyurdu.

Gerçekleşen basın açıklamasına kongre komisyonu sözcüleri Nazlı Çelik Öz ile Ali Kamer Yıldırım, geçmiş dönem HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ve partililer katıldı.

AHLAKİ DEĞERLERİNE, KİMLİĞİNE, DİLİNE VE KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKAN İLKE VE ÖLÇÜLERİ BENİMSEMİŞ HER YURTSEVERİN GÖREV ALMASINI İSTİYORUZ

Partilerinin her dönem kapatıldığını ve kapatıldıkça güçlendiğini belirten HEDEP Dersim İl Örgütü kongre sözcüsü Ali Kamer Yıldırım, “Bugün burada toplanmamızın nedeni sizlere ve Dersim halkına yeni süreç ve örgütlenmeye ilişkin bilgilendirmede bulunmaktadır.

Bilindiği gibi partimiz HDP son seçimlerde kapatılmayla karşı karşıya kalmıştır ve zorunlu nedenlerle YSP’le seçime gidilmiştir. Partimizin tarihsel sürecine gidecek olursak HEP, DED VE HADEP ile başlayan HDP’ye kadar onlarca partimiz kapatılmıştır, baskılanmış ve kapatılmaya çalışılmıştır.

Bu süreçlerde onlarca parti yöneticimiz, üyemiz ve seçilmişlerimiz ya faili meçhule ya cezaeviyle yada sürgünle cezalandırılmıştır. Her türlü baskıya rağmen halkımız geri adım atmamıştır, her defasında yoluna devam etmiştir. Ancak partimizi kapatanlar bir şeyi unuttular.

Bu partinin değerler partisi olduğunu unuttular. Bu partinin halkın partisi olduğunu da unuttular. Bizler halk olarak yeri geldi kelebek olduk öldükçe çoğaldık, yeri geldi meşe ağacı olduk en zor koşullarda filiz verdik, yeri geldi çınar olduk büyüyen kollarımızla halkımıza gölge olduk.

Şimdi umudu büyütme zamanı. Şimdi özgürlüğe daha yakın olma zamanı. Her kapatılma döneminden sonra nasıl güçlendiysek bundan da güçlü çıkacağız. Yeni kurulan partimiz HEDEP’in il kongresini yapmak için yeni yönetimi oluşturma görevini üstlenmiş bulunmaktayız.

Buradan halkımıza çağrımızdır. Yeni süreçte ahlaki değerlerine, kimliğine, diline ve kültürüne sahip çıkan ilke ve ölçüler benimsenmiş her yurtseverin görev almasını istiyoruz. Bizler bu kriterleri taşıyan herkesle görüşmeye hazırız” dedi.

KADINLAR VE GENÇ ARKADAŞLARLA HER TÜRLÜ ZORLU SÜRECE GÖGÜS GERECEĞİMİZE İNANIYORUZ

Komisyon sözcüsü Nazlı Çelik Öz ise kadınlar ve gençler olarak her türlü zorlu sürece göğüs gereceğini belirterek “ Dilimize, kültürümüze, inancımıza sahip olmanın altını çizmek lazım. Bu değerlere sahip çıkmamız ancak bu ilkeleri sahiplenerek olacağını düşünüyorum.

Kapatılan ve halada devam eden tehlikelerle karşı karşıya olan durumlara karşı biz kadınlar, genç arkadaşlarla sürece göğüs gereceğimize inanıyoruz.

Çalışmalarımızı yürütürken de Dersim toprağına bağlı Kürdistan’a özgün duygularla hareket edecek tüm yurtsever arkadaşlara özellikle cumartesi anneleri şahsında, Gülistan Doku’nun annesin şahsında anneleri davet ediyoruz. Görüşmelerimizi yaparken de özümüz bu olacaktır” ifadelerine yer verdi.

HEDEP Dersim Kongreye Hazırlanıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!