Şair yazar Mehmet Çetin anıldı

mehmet çetin

Haber: Sevim Kahraman

Dersimli şair, yazar Mehmet Çetin ölümünün üçüncü yılında doğduğu köy olan Ovacık Kurdeşi Köyü’nde sanatçıların, şairlerin ve yakınlarının katılımıyla anıldı.

Mezarı başında yapılan anma törenine HEDEP Milletvekili Ayten Kordu, şairler Nesimi Aday, Namık Kuyumcu, Akın Yanardağ, Sezai Sarıoğlu, yazarlar Cemal Taş, Hüseyin Ayrılmaz, avukat Barış Yıldırım ile sevenleri katıldı.

Şair, yazar Namık Kuyumcu, “Zamanın sonsuzluğuna onları iki yıldız, iki çiçek gibi emanet ettik. Mehmet Çetin, bu toprakların kadim bilgisi ve kültürüyle kendisini Kırmanckî diline adamış birisiydi” dedi.
Mehmet Çetin’in anadili üzerine yürüttüğü çalışmalara değinen HEDEP Dersim Milletvekili Ayten Kordu şöyle konuştu:

“Mehmet Çetin ve Emirali Yağan bugün yaşasaydı topraklarımızda dil ve sanat üzerine neler yapabiliriz diye sohbet ederdik. Kırmanckî dili üzerine eksiği bundan sonra bizler üstlenerek kapatmamız gerekiyor. Onların mücadelesi, yürüttüğü ana dil konusu çok değerliydi ve onları anarak bu değerleri daha fazla geliştirmemiz gerekiyor. Sanat ve edebiyat çalışmaları bizlere dayatılan karanlığa karşı bir aydınlıktır, çerağ gibi.”

Mehmet Çetin’in yaşamı, edebiyatı üzerine yapılan konuşmaların ve söylenen şiirlerin ardından sanatçı Yılmaz Çelik ve Nurettin Güleç ezgilerini seslendirdi.

MEHMET ÇETİN KİMDİR?

Dersim’in Ovacık İlçesinde 1955 yılında dünyaya gelen Çetin, 70li yılların ardından öykü ve şiirler yazmaya başladı. Üniversite okuduğu yıllarda dahil olduğu politik faaliyetler nedeniyle bir süre aranan ve ardından 1981 yılında TKP(ML)ye dönük yapılan bir operasyonla gözaltına alınan Çetin, ağır işkencelere maruz kalmıştı. Ardından tutuklanan Şair Çetin 8 yıla yakın cezaevinde kaldı. Edebi çalışmalarına cezaevindeyken ağırlık veren Çetin’in ilk kitabı cezaevinde bulunduğu sırada yayınlanmıştı. Yine cezaevindeyken yayımladığı ‘Birağızdan’ isimli kitabıyla şiir çevrelerinde dikkatleri üzerine çeken Çetin 89 yılında Enver Gökçe şiir ödülü almıştı. Ardından 1989 yılında ‘Asmin’ isimli kitabıyla Güneş Türkiye Öykü ödülü almıştı. Şiir ve düzyazı alanlarında 150 civarında kitap yayımlayan ve 1991 yılında kurulan Piya Şiir Kitaplığı ve ZED yayının editörlüğünü de yapan Mehmet Çetin, Kunduz Düşleri’ isimli şiir dergisi ile ‘Ütopya Mevsimlik Hayat Bilgisi’ kitapının da editörlüğünü yapmıştı. Sanatsal çalışmalarını iki dilde (Kırmanç ve Türkçe) yapan Mehmet Çetin 1996 yılından beri Hollanda’da yaşıyordu. Birçok şiir ve öykü çalışması bulunan Mehmet Çetin’in onlarca şiir çalışması Grup Munzur, Grup Kızılırmak, Ferhat Tunç gibi müzik grupları ve isimler tarafından bestelenerek seslendirildi.

Şair yazar Mehmet Çetin anıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!