Dersim’in en başarılı okulu 45 gün elektriksiz kaldı

featured

Birçok kez TEOG sınavlarında Türkiye birincisi çıkaran Çemişgezek ilçesine bağlı Payamdüzü köyünde bulunan Payamdüzü İlkokulu ve Ortaokulu elektrik olmadan eğitim öğretim yılına başladı. 21 gün öğrencilerin internet, akıllı tahta ve bilgisayar kullanmamasının ardından gecikmeli trafo değişikliğiyle elektrik sıkıntısı giderildi. Akıllarda da ’21 günlük mağduriyetin sorumlusu kimdir’ sorusu kaldı.

SERHAT OZAN YILDIRIM/DERSİM

Son LGS sınavlarında ilin en başarılı ortaokulu özelliğini taşıyan Payamdüzü Ortaokulu LGS sınavlarında 3 kez Türkiye birincisi çıkarmıştı. 6 yıl önce Payamdüzü Ortaokulunda mezun olan Mahir Gündoğdu bir yandan çobanlık yaparken bir yandan da okuyarak TEOG sınavlarında Türkiye birincisi olmuş ve Robert Koleji’ne birincilik tam bursuyla girerek gündeme gelmişti.

12 Eylül tarihinde tüm Türkiye’de eğitim zili çalarken Payamdüzü İlkokulu ve Ortaokulunda da elektrik olmadığı için zil sesi çalınamadı. Payamdüzü İlkokulu ve Ortaokulu 2022-2023 eğitim öğretim yılı başlamadan yaklaşık 15 gün önce gerçekleşen trafo yangını nedeniyle eğitime elektriksiz başladı. Birçok öğrenci akıllı tahtaları, elektrik ve interneti kullanmadan ders işledi.

Okul idaresi okullarında elektrik olmayışını Çemişgezek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. İlçe Milli Eğitim ise gerekli yazışmaları yaparak konuyu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirdi. Görüştüğümüz İl Milli Eğitim yetkilileri ise durumu Fırat Elektrik Perakende Satış A.Ş bildirdiğini ve gerekli yazışmaları yaptığını söyledi.

Elektrik Perakende Satış A.Ş. yetkileri ise, okulunun kullandığı trafonun özel olduğunu gerekli ücretin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödendikten sonra takılacağını ifade etti. Ayrıca bozulan trafoların daha önceden bakımının yapılmadığını, bakım işlerinin de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirtti.

Köy halkı, akşam saatlerinde sorunların giderilmesi Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’la görüşerek bilgi verdi. 10 saat içerisinde vali Mehmet Ali Özkan’ın talimatıyla İl Özel İdaresi’ne ait trafo Fırat Elektrik ekiplerince takılarak, okulun elektrik sıkıntısı giderildi. Valilik yetkileri ise konunun kendilerine daha önceden iletilmediğini söyledi.

Akıllarda da ’21 günlük mağduriyetin sorumlusu kimdir’ sorusu kaldı.

‘YAŞANAN DURUM UTANÇ VERİCİ’

Köylülerden Halil Kındo Yıldırım yaşanan durumun utanç verici olduğunu belirterek ” “Böyle bir şey kabul edilmez bir buçuk aydır elektrik yok. Kimse yardımcı olmuyor, muhtar, kaymakam yardım etmiyor bu böyle olur mu? Bir gün bile bu okulun elektriği interneti kesik olmamalı. Köy okulumuz Tunceli bölgesinin en başarılı okulu bu okulda bu durumlar yaşanıyorsa diğer okullarda ne sorunlar yaşanıyor bilemeyiz . Devlet neden sahip çıkmıyor bu çağda 45 gün bir okula nasıl elektrik verilmez bu kabul edilir bir durum değil. Benim torunum bu okulda okuyor, her akşam eve geldiğinde dede elektrik okulumuzda yok diyerek üzülüyor” dedi.

‘5 KÖY BU OKULDAN EĞİTİM ALIYOR AMA ELEKTRİK YOK’

Hüseyin Ödemiş, konunun gazetecilere iletildikten sonra çözüldüğünü söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

“Bu okulda çevre köylerden gelen öğrenciler de eğitim görüyor. Toplam 5 köyden öğrenci var. Okul müdürünün Milli Eğitim Müdürünün bu durumda haberlerinin olmaması imkansız. Her gün şikayet gitmiştir. Okulun trafosunun yapılması için gazetecilerin köye gelmesi neden beklendi gazeteciler gelmeden ilk günde bu sorun çözülmez miydi? Milli Eğitim Müdürü neden bu kadar duyarsız kaldı bu sorumsuzluğa müdahale etmeyen hangi yetkili varsa mutlaka hakkında soruşturma başlatılmalı”

Dersim’in en başarılı okulu 45 gün elektriksiz kaldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!