Özgür Özel Ünlü Kürt Soprano Pervîn Chakar’ın Dinletisine Katıldı

featured

Dünyaca ünlü Kürt soprano Pervin Chakar, bu gece İstanbul’da unutulmaz bir konserle müzikseverlerle buluştu. Sanatçının daha önce Urfa, Van, Diyarbakır, Mardin, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde düzenlediği konserlerin ardından İstanbul Kadıköy’de Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşen etkinliğe, farklı siyasi partilerden önemli isimler ve opera severler büyük ilgi gösterdi.

CHP Lideri Özgür Özel, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, Halkın Demokrasi Partisi (HEDEP) Van Milletvekili ve eski HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, Anavatan Partisi’nin eski genel Başkanı Nesrin Nas gibi önemli siyasi figürlerin yanı sıra tanınmış gazeteci, yazar ve birçok seçkin sima da konseri izledi.Kürtçe ve Türkçe eserleri ustalıkla seslendiren Pervin Chakar, konser sonrasında hayranlarıyla bir araya geldi. CHP Lideri Özgür Özel’in, Pervin Chakar’ın elini öptüğü an, sosyal medyada büyük ilgi ve beğeni topladı.Bir diğer dikkat çeken detay ise “Bir Opera Gecesi” dinletisinde Pervin Chakar’a piyanist Paolo Villa’nın eşlik etmesiydi. Sanatçının muazzam performansı ve etkileyici sesi, geceyi unutulmaz kıldı.

PERVİN CHAKAR KİMDİR?

Chakar, 1981 yılında Mardin’de beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak Diyarbakır’da dünyaya geldi. Babası öğretmen olduğu için ilkokulu Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı bir köyde okudu.

Chakar’ın müzik hayatı Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde başladı. Müzik öğretmeninin anne babasına kızlarının sesinin güzel olduğunu söylediği Perven Chakar, Bismil Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği yarışmaya katılarak 14 yaşında birinci oldu.

Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik bölümüne kaydolan Chakar, o günleri, “Hayatım burada birden değişti, müzik ile asıl tanışmam bu liseye kaydolmam ile başladı” diye anlatır.

Müzik eğitimine 1990’lı yılında Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başlayan Chakar, 2003 yılında Ankara’da Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.

Mezzo-Soprano Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri aldı. Pervin Chakar, opera hayatının en önemli dönüm noktasını Ancona Opera Akademisi’ne girmeye hak kazanması ile yaşadı. Ancona’da Accademia D’arte Lirica’da, Perugia’da Accademia Musicale Umbria’da William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati ile çalıştı.

2007 yılında Perugia F. Morlacchi Konservatuarı’ndan üstün derece ile diploma aldı. Luciana Serra, Montserrat Cabellé, Mietta Sighele, Veriano Lucchetti, Tiziana Fabbricini ve Lella Cuberli’nin masterclass çalışmalarına katıldı.

Sahneye ilk kez 2005 yılında Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali’nde Carl Orff’un Carmina Burana eserinde solo soprano olarak çıkan Pervin Çakar, aynı yıl Handel’in Deidamia eserinde Nerea rolünde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yer aldı.

İtalya’daki ilk performansını 2006’da Werther Operası’nda Sophie rolünde Milano’daki Teatro Rosetum sahnesinde gerçekleştirdi. Perugia ve Citta di Castello’da Mozart’ın Der Schauspieldirektor Operası’nda Madame Herz rolünde ve 2007’de Lecce, Teatro Politeama Greco için Der Rosevkavalier’de Marianne/Duenna rollerinde sahne aldı.

Özgür Özel Ünlü Kürt Soprano Pervîn Chakar’ın Dinletisine Katıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!