Mithat Sancar: Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz

featured

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, katıldığı canlı yayında seçime Yeşil Sol Parti ile gireceklerini resmen açıkladı ve kullanacakları amblemi gösterdi. Sancar kazanmayı hedefledikleri milletvekili sayısının ise 100’ün üzerinde olduğunu söyledi.

Nisan ÖZEN-MUNZUR PRESS

Daha önce Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayına destek vereceklerini açıkladıklarını belirten Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ancak karşılık alamadıklarını vurguladı. 

Sancar kapatılma davası açıldığı zaman yaptıkları değerlendirme kapsamında risk almama kararı aldıklarını anlatarak “Binde bir ihtimal bile olsa kapatma riskinin olduğu bir sürece biz kendimiz girmeyiz.” diye konuştu. 

İçinde bulundukları ittifakı kolay kurmadıklarını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bütün dengeleri gözetiyoruz. Genişleme çalışmalarımız da devam ediyor” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,  Halk TV’de “Liderler Masası” programında soruları yanıtladı. 

Sancar’ın açıklamalarından satır başları:

“DEPREM ADAY ÇIKARMA KARARIMIZI GÖZDEN GEÇİRMEMİZE NEDEN OLDU”

Mithat Sancar, depremin ardından yaşanan ağır bedelinin aday çıkarma kararlarını yeniden gözden geçirmelerine neden olduğunu söyledi. “Bu deprem doğal afet değil sadece, siyasi bir felakettir” diyen Sancak “Bu felakette kayıplarımız çok büyüktü. Seçime az bir süre yaşadığımız bu ağır yıkım daha farklı bir yol izlememiz gerektiği konusunda yeterince acı bir mesaj oldu” diye konuştu. 

“KAPATMA RİSKİNİN OLDUĞU SÜRECE BİZ KENDİMİZ GİRMEYİZ”

2021’de özellikle diğer muhalefet partileriyle görüşmelere açık olduklarını söylediklerini hatırlatan Sancar, “Biz 6’lı masa tarafından cumhurbaşkanı adayı belirlenirse kendisine destek vereceğimizi söylemiştik ama bu konuda karşılık alamadık. Bundan sonra parlamentoda nasıl bir yol izleyeceğimiz sık sık soruluyor. Kapatma davası var.Bu iktidarın bilinçli bir stratejisidir. Dava açıldığı zamanda bu değerlendirmeyi yaptık. Bu dava seçim dönemine sarkıtılır. Binde bir ihtimal bile olsa kapatma riskinin olduğu bir sürece biz kendimiz girmeyiz. Bunu parti meselesi olarak düşünmeyin” ifadelerini kullandı. 

YEŞİL SOL PARTİ‘Yİ ENGELLESELERDİ BAŞKA SEÇENEKLERİMİZ OLURDU”

Tarihin en kritik seçimine girildiğinin altını çizen Sancar, “Seçim süreci çok mühim. Bu iktidar değiştiğinde demokratik dönüşüm yakalanabilmesi için biz ittifaklarımızla en büyük güvence olduğumuza inanıyoruz. Böyle bir güçten yoksun bırakma hakkımız, şansımız yok. Yeşil Sol Parti’yle seçime gireceğiz. Yeşil Sol Parti bizim bileşenlerimizdendir. Hızla örgütlenmesini tamamladı. Yeşil Sol Parti’yi engelleselerdi başka seçenekler çıkaracaktık” bilgisini paylaştı.

“HİÇBİR İTTİFAKLA DEĞİL KENDİ İTTİFAKIMIZLA GİRECEĞİZ”

HDP’nin seçim çalışmalarını çok erken hazırladığnı belirten Sancak “Bizler seçimlerde izleyeceğimiz yolu 27 eylül 2021’de duyurmuştuk. O zamanlar parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin farklı dinamiklerini olduğunu söylemiştik. Parlamento seçimlerine kendi ittifakımızla gireceğimizi söylemiştik. HDP hiçbir ittifakla değil kendi ittifakı ile seçime girecek. Emek ve Özgürlük İttifakı bunun somut örneği oldu.” dedi. 

AMBLEMİ GÖSTEREN SANCAR:TEK LİSTE KARARIMIZI ESNETTİK

Açıklamaları sırasında kullanılacak ortak amplemi de tanıtan Sancar, “Yeşil Sol Parti ve HDP logolarının benzeştiği bir logo tasarlamıştık. Açıkçası kafa karışıklığına yol açamamak için bu logonun benzeşmesi konusunda bir kaygımız da yok. İttifak bileşenlerimiz kendi amblemleri ile gireceklerini yeniden söyledikleri için biz ısrar etmedik. MYK kararımızı sunduğumuzda arkadaşlar düşünme süresi istediler. Sonra kendileri kararlarını değiştirmek istemediklerini söylediklerine biz de tek liste kararımızı esnettik.” diye konuştu. 

“İTTİFAKIMIZIN GENİŞLEME ÇALIŞMALARI VAR”

Kazanımları tehlikeye sokacak hiçbir yolun ittifakları tarafından benimsenmeyeceğini aktaran Sancar, “Bütün dengeleri gözetiyoruz. Bu ittifak kolay kurulmadı. Genişleme çalışmalarımız da devam ediyor. Kısacası Emek ve Özgürlük İttifakı herhangi bir bileşenine kazanımlarını tehlikeye sokacak bir nedeni kabul etmez. En iyi sonucu alacak formülleri bulacağız. Ortak liste konusunda da bir mutabakatımız var. Diğer ittifaklarda koşulan formüllerden daha farklı formüllerle çalışıyoruz. Ayrıntıları vermem doğru olmaz. Ama gözetilen temel husus; daha önceki kazanımlarımızın daha altına düşmemek. Bu ittifakın yeni katılımlarla genişlemesi çalışmalarına da son güne kadar devam edeceğiz. Sol Parti de bunlardan biri. Görüşmelerimiz var” diye konuştu. 

Mithat Sancar: Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!