Mithat Sancar Malatya’da: “Bütün enkazlar suç mahali” 

featured

Fırat Bulut / Malatya

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar depremden etkilenen Malatya’da incelemelerde bulundu ve depremzedeleri ziyaret etti. Sancar, enkazların apar topar temizlendiğini belirterek “Yıkımın sorumlularını hesap verecek bir noktaya getirecek her türlü çabayı da birlikte harcamamız gerekir” dedi.

Maraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler Malatya’da büyük yıkıma yol açtı. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve beraberindeki heyet Malatya’da çalışmaların sürdüğü enkazlarda incelemelerde bulundu. Depremzedeleri de ziyaret eden heyet depremzedelerin sorunlarını ve taleplerini dinledi. 

IMG-20230216-WA0015

Depremzedeler kış şartlarının etkili olması nedeniyle ısınma sorunu yaşadıklarını, barınma sorununun devam ettiğini ve sağlık açısından olası risklere dikkat çektiler. 

Eş Genel Başkan Sancar Malatya merkezindeki ziyaretleri sonrası depremden en çok etkilenen Akçadağ’a bağlı Ören Mahallesi’ne gitti. 1200 haneli Ören’de evlerin yüzde doksanı kullanılamaz hale geldi ve yaşanan yıkımda en az 16 yurttaş hayatını kaybetti. Ören’de Pir Sultan Abdal Cemevi’nde oluşturulan koordinasyon ile depremzedelerin acil ihtiyaçları karşılanmaya çalışılıyor. 

IMG-20230216-WA0014

HDP Eş Genel Başkanı Cemevi’ni ziyaret ederek depremzedelere yemek dağıttı. Sancar depremin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen Ören mahallesine hala devletin yardımlarının ulaşmamasına tepki gösterdi. Ziyaret ve incelemeleri sonrası Ören’de basın mensuplarına açıklama yapan Mithat Sancar bütün enkazların suç mahali olduğunu belirterek enkazların apar topar temizlenerek suç delillerinin yok edilmesi sonucuna yol açacağına dikkat çekti. Sancar şunları söyledi: “O deliller hem tek tek bireylerin, müteahhitlerin ama sahada fazlası bir silsile olarak bütün görevlilerin ve en tepede iktidarın sorumluluğunu ortaya koymak için çok önemli.“ 

Bütün emek ve meslek örgütlerinin, baroların ve HDP’nin hukuk biriminin bu konuda çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Sancar, “Bu konuda her türlü çalışmayı daha koordineli hale getirmeliyiz.“

Dayanışmanın önemine vurgu yapan Sancar “Geleceği daha güzel kılmamızı mümkün kılacak olan bu dayanışmadır. El ele vererek acıları da azaltacağız, yaraları da saracağız. Bu tür yıkımların yaşanmayacağı bir dünya kurmak için hep birlikte çalışacağız”

Mithat Sancar Malatya’da: “Bütün enkazlar suç mahali” 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!