Merdan Yanardağ Serbest Bırakıldı

featured

Çağlayan Adliyesi’nde görülen TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçlarından tutuklu yargılandığı davada, mahkeme heyeti, Yanardağ’ı 101 gündür süren tutukluluk süresini dikkate alarak 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Ancak, mahkeme aynı zamanda Yanardağ’ın tahliyesine karar verdi. Bu kararla birlikte Yanardağ, tahliye edilerek serbest bırakıldı.


İDDİANAME

İddianamede, Türkiye’de halen mevcudiyetini sürdüren terör tehdidi altında bulunduğu ve toplumun terör konusundaki hassasiyeti de göz önüne alındığında şüpheli Merdan Yanardağ’ın sözlerinin kamu düzeni açısından bir tehlike doğurabilecek olduğunu kaydedildi.

İddianamede, Yanardağ’ın, “örgüt liderini siyasi mahkum olarak değerlendiren ve rehin olarak tutulduğunu iddia eden açıklamalarının bütün halinde PKK/KCK silahlı terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerine başvurmayı teşvik edecek nitelikte olduğu” belirtildi.

Yanardağ’ın 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis istendi. İddianame, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gönderildi.


NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Merdan Yanardağ’ın televizyon programında PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında yaptığı açıklamaları nedeniyle “suçu ve suçluyu övme” ile “terör örgütü propagandası yapma” suçlamalarıyla ilgili olarak 25 Haziran’da resen soruşturma başlatmıştı.

27 Haziran’da, program yayınlanırken kanal ofisine gelen polis memurları tarafından Yanardağ gözaltına alınmış ve ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştü.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturması Bürosu savcılarından Ebru Baran Celep tarafından sorgulanan Yanardağ, 28 Haziran’da tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilmişti.

İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği’nde ifade veren Yanardağ, “terör örgütü propagandası yapma” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Yanardağ’ın tutukluluğuna avukatı Bilgütay Hakkı Durna aracılığıyla İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nde itiraz edilmişti. Ancak itiraz, İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmişti. Mahkeme, itirazı reddetme gerekçesini “kaçma şüphesi” olarak göstermişti.

Ayrıca, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), gazeteci Merdan Yanardağ’ın katıldığı programda “bölücü terör örgüt elebaşını övdüğü, yargı organlarını aşağıladığı, toplumu kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” gerekçesiyle TELE1’e 7 gün yayın durdurma cezası ve üst sınırdan idari para cezası vermişti.

Merdan Yanardağ Serbest Bırakıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!