Koca’dan salgın hastalık açıklaması

featured

Kahramanmaraş depremlerinin ardından yıkımların yoğun olduğu 10 ilimizde salgın hastalıkların ortaya çıktığı tartışılırken Sağlık Bakanı Koca’dan bir açıklama geldi: Salgın hastalık riski yok ama olmayacağı anlamına gelmiyor…

Sağlık Bakanı Koca diğer yandan 18 şubat itibariyle Kahramanmaraş depremlerinde yaralanan vatandaşlarımızın sayısı hakkında bilg verdi ve “Yatan hasta sayısı 6 bin 108, taburcu edilen hasta sayısı 13 bin 612’dir.” dedi. 

HABER MERKEZİ- Depremden etkilenen 10 ilimizde arama kurtarma çalışmaları, yaşamını yitiren canlarımızın defin işlemleri, yaralıların transferleri dışında en çok tartışılan, kent ve ilçelerde başgösteren susuzluk, hijyen ihtiyaçları ve tuvalet eksikliği gibi konular olmuştu. Kayıplarımızın ardından salgın hastalıkların yayılması da depremzedelerimizi endişeye sevk etmişti.   

Deprem felaketinin 13. gününde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem bölgesinde salgın hastalıkların başlayıp başlamadığına dair bir açıklama yaptı. Koca, “Şu anda salgın hastalık riski yok. Ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor. O nedenle salgın hastalık olmaması için tedbirler alıyoruz” dedi.

“ŞEBEKE SUYUNUN TÜM İLLERDE SAĞLANMASINA ÇALIŞILIYOR”

Açıklamasında ortaya çıkabilecek salgın hastalıklara karşı önlemler almaya çalıştıklaını belirten Sağlık Bakanı Koca, “Şu anda bildirilen kolera, tifo gibi bir vakaya rastlanmadı. Salgın ve enfeksiyonun vatandaşlarımızın güvenli suya, hijyenik tuvalete ulaşması ve güvenli gıda tüketimiyle önlenebileceğini biliyoruz. Şebeke suyunun bir an önce tüm ilde sağlanmasına çalışılıyor. Düzenli analizlerle klorlama yapıyoruz.” diye konuştu. Yapılan analizlerde ciddi bir sorunla karşılaşmadıklarını dile getiren Koca “Çöp toplama ve yaygın kireçleme ve ilaçlama yapıyoruz. Haşere ve kemirgenlere karşı bu şekilde önlem alıyoruz.” dedi.

ÇALIŞMALAR BELEDİYELERE BÖLÜŞTÜRÜLDÜ

Açıklamasına Hürriyet’den Abdulkadir Selvi’ye yapan Koca, çalışmaların çeşitli valilik ve belediyeler arasında bölüştürüldüğünü dile getirerek “Amasya Valisi’nin koordinesinde; su sağlama sorumluluğu Konya Büyükşehir Belediyesi’nde, çöp toplama Gebze Belediye Başkanlığı’nda, Gölcük Belediyesi de ilaçlama yapıyor. Çöp, su ve ilaçlama bu üç belediyenin sorumluluğunda; toplam 38 belediyenin çalışmasıyla yürütülmekte. Bunların arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Denizli gibi belediyeler de var.” diye konuştu. 

Koca’dan salgın hastalık açıklaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!