KESK: Savaşa değil halka bütçe istiyoruz

featured

KESK’in bölge mitinginde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, Sendikal hak ve özgürlüklerimizin keyfi bir şekilde engellenmesine karşı güvenceli iş güvenli gelecek talebiyle buradayız. Savaşa değil halka bütçe istediklerini belirtti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Emekten yana demokratik halk bütçesi istiyoruz” şiarıyla düzenlediği mitinge Diyarbakır ve çevre illerden yüzlerce emekçi katıldı

KESK emekçileri kortej oluşturarak İstasyon Meydanı’na girişlerde, TTB Merkez Konsey üyelerinin görevden alınmasına karşı “İrademe dokunma” yazılı pankartla alan girdi. Yürüyüş sırasında sık sık  “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” ve “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları atıldı.

Miting emek ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı.

Ardından KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil konuştu. Yeşil,  “Yıllardır kayyım uygulamasıyla halkın seçilmişlerini tutuklayan, yargıyı denetim altına sokan AKP iktidarı en asgari hukuk normlarına karşı tahammülsüzlüğe devam ediyor. TTB’yi hedef alan davada merkez konsey üyeleri görevden alınmıştır. Bu karar bu iktidarın tüm muhaliflere, emek ve meslek örgütlerine gözdağı verme girişimidir. Bizler geçmişten bugüne emek, demokrasi ve barış mücadelesinde omuz omuza yürüdüğümüz TTB’nin karşı karşıya kaldığı hukuksuzluğu tanımıyoruz. İktidarın bu kayyım politikalarına karşı özgürlük, eşitlik, adalet yoksa ‘mücadele haktır’ diyoruz. Bu mücadeleyi inanç ve kararlılıkla hep birlikte sürdüreceğiz” dedi.

‘Harcamalarla bütçeyi kara delik gibi eritip yutuyor’

Yeşil sözlerine şöyle devam etti: “İktidar güvenlik harcamaları, gizli ödenekler, cari transferler gibi kalemlerde yaşanan devasal harcamalarla bütçeyi kara delik gibi eritip yutuyor. Dinci ve savaş politikalarına iktidar sarıldıkça biz milyonlar kaybediyoruz. AKP saray bütçeleriyle vergi hakkımız yok edilmiş, vergi adaletsizliği genişlemiş, emeğin milli gelirden aldığı bütçe düşürülmüştür. Bütçe kaynaklarını bize hizmet olarak sunmadıkları bu koşullarda savunma ve güvenlik adı altında silahlanma, vergi affı verdikleri sermaye büyüyor. Biz yoksullaştıkça bir avuç sermayedar büyüyor. Onlar zenginleşiyor üreten bizler yoksullaşıyoruz. Geldiğimiz bu noktada temel sorun bu krizin faturasının kimlere ödetilmek istendiği sorunudur. Bu ülkeyi yıllardır yönetenler bu krizin faturasını kadınlara, gençlerin hepimizin sırtına yüklemek istiyor. Yüzde birlik eksime değil bütün üretimi var edenlere bu krizi faturası kesilmek isteniyor.”

Elif Turan: Seçimle gelenin seçimle gitmesini savunuyoruz.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan ise, iktidarın politikaları nedeniyle her geçen gün halkın yoksullaşıldığını söyledi. Bu bütçeyi kabul etmediklerini söyleyen Turan, “TTB Merkez Konsey üyeleri mahkeme kararı ile görevden alındılar. Bu karar demokrasiye darbe niteliğindedir. Belediyelere kayyım atandığı, belediye başkanlarının milletvekillerinin tutuklandığı rejimler demokratik rejimler olarak adlandırılamaz. Kayyım darbe dönemlerinin uygulamalarıdır. Seçimle gelenin seçimle gitmesini savunuyoruz. TTB Merkez Konsey üyeleri halen görevlerinin başındadır. TTB’ye yönelik bu antidemokratik uygulamalara karşı yalnız olmadığımızı da biliyoruz. TTB’yi susturamazsınız. TTB hakikati söylemekten dün nasıl vazgeçmediyse bundan sonra da vazgeçmeyecektir” şeklinde konuştu.

‘İktidar kendi varlığını sürdürmek istiyor’

Halkların Eşitlik ve Demokrasi partisi Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya ise halkın demokratik toplumsal eşitliğe dayalı bir bütçe istediğini belirtti. Kaya, “Kürt halkının eşitlik, demokrasi sorunu çözülmeden hiçbir sorun çözülmez. Kürtlere yönelik baskıların tek bir açıklaması var. İktidar kendi varlığını sürdürmek istiyor. Bütün bunu boşa çıkaracağız” dedi. Cezaevlerindeki açlık grevine de değinen Kaya, “Burada cezaevinde direnişi gerçekleştiren bütün tutsak yoldaşlara selam gönderiyorum” dedi.

 Miting sanatçı Kasım Taşdoğan’ın sahne alması ve çekilen halaylarla son buldu.

KESK: Savaşa değil halka bütçe istiyoruz

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!