Kars’ta 1 Mayıs!

featured

Kars’ta 1 Mayıs için Faik Bey Caddesi üzerinde bulunan Valilik Parkı’nda toplanan demokratik kitle örgütleri ve emekçiler basın açıklaması gerçekleştirdi.

Fırat BULUT/KARS

Kars Valiliği Parkı’nda saat 11:00 toplanan demokratik kitle örgütleri ve emekçiler basın açıklaması gerçekleştirerek 1 Mayıs’ı kutladı.

KESK öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs açıklamasına Yeşil Sol PartiCHPEMEPTİPTKPDİSK ve 78’liler Derneği ve çok sayıda emekçi katıldı. 

Önceki yıllarda Kars’ta miting şeklinde kutlanan 1 Mayıs bu yıl Maraş merkezli depremler nedeniyle basın açıklaması şeklinde kutlandı. 

Basın metnini  EĞİTİM-SEN Kars Şube Başkanı Hakan Topçu’nun okuduğu açıklamada depremde yaşamını yitirenler anılarak hesabı sorulacağı ifade edildi. 

Topçu açıklamasına selamlama ile başlayarak şunları söyledi:

“Tek Adam Rejiminin Korkulu Rüyası Gençler Merhaba, Merhaba Emek, Barış ve Demokrasi Mücadelesinin Neferleri, Buradan Bir Selam da Cezaevlerindeki Gezi Direnişçilerine Gönderelim!

Selam Olsun Faşizme, Gericiliğe Boyun Eğmeyenlere! Selam Olsun Kentlerine, Doğasına, Ülkesine Sahip Çıkanlara!
Selam Olsun Depremde Dayanışma İlişkileriyle Yaşatanlara, Acıyı Hafifletenlere!
 Birlik, Mücadele Ve Dayanışma Günümüz 1 Mayıs Kutlu Olsun.” 

Depremde yaşamını yitirenlerin de anıldığı açıklama da rant politikalarının yol açtığı yıkımın hesabının sorulacağı vurgulandı. 

Basın açıklamasından başlıklar şöyle: 

-Zamlar, alım gücündeki erime hayatı yaşanılmaz kılıyor. Başta kadın emekçiler olmak üzere tüm emekçilere gittikçe daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatılıyor. Ülkemiz her alanda Güvencesizler Cumhuriyeti haline geldi. Kadın işsizliği ve güvencesiz, kayıt dışı çalışma ortamlarında taciz, şiddet ve mobbing her geçen gün artıyor. 

-İşsizlik aldı başını gidiyor. Hiçbir dönemde olmadığı kadar yurt dışına beyin göçü yaşanıyor. İşçi cinayetlerinde adeta katliam yaşanıyor. 

-Her şeye zam gelirken artmayan, yerinde sayan tek şey bizim maaşlarımız!

-Bereket fışkıran topraklarımızda tarım, çiftçilik, besicilik adım adım bitirildi. Sanayiden sonra tarımda da bu iktidar döneminde dış sermayeye bağımlı hale getirildik. Ciddi bir gıda krizi ile karşı karşıyayız. Gerçekten de yiğidin kuru soğana muhtaç hale geldiği günlerden geçiyoruz.

-Kürt sorununda çözümsüzlük ve imha siyasetiyle kendi bekalarını garantiye almayı hedefliyorlar. Rant ve sömürü düzeni devam etsin istiyorlar. Çıkarlarını korumak için karanlık odaklar, militarist yapılar hep olsun istiyorlar. Aynı amacı güdenler seçime giderken en faşizan, en gerici ittifak çatısı altında birleştiler.

-Ortak noktaları Kürt sorununda inkâr ve güvenlikçi politikalar, kadın karşıtlığı, gericilik, barışa karşıtlık, demokrasinin ortadan kaldırılışıdır.

-Bunların bize reva gördüğü Kayyum düzenidir, ihraçlardır, adaletsizliktir, tekçiliktir, militarizmdir, işkencedir, cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalardır. Yargı eliyle siyasi gözaltı operasyonlarıdır.

Açıklama şöyle devam etti :
“ Bizler;
• Emeğin sömürülmediği,
• %1’in değil %99’un mutlu yaşadığı,
• Sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenmenin, hak arama yollarının açık olduğu,
• Grev hakkının engellenmediği, kullanıldığında da yasaklanmadığı,
• Herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu,
• KHK ve fiili OHAL rejimine son verildiği,
• Ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halklarımıza ve emekçilere kesilmediği,
• Kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği,
• Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı,
• Eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hâkim olduğu,
• Düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak görülmediği ve cezalandırılmadığı,
• Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan,
• Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz.
Biliyoruz ki, böyle bir dünya ve ülke mümkündür. Emekçiler olarak, işçi sınıfı olarak, kadınlar, gençler olarak özgürlük meşalesini yakıyoruz, yeni bir başlangıç için aydınlığa koşuyoruz. Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşeceğiz, bu düzeni değiştireceğiz! Yaşasın 1 Mayıs! Biji Yek Gûlan!” 

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı 1 Mayıs açıklamasında kalabalık kitle sık sık sloganlar attı.  

Basın açıklamasının sona ermesinden sonra Valilik Parkı’nı dolduran yüzlerce kişi halaylar çekerek 1 Mayıs’ı kutladı.

Kars’ta 1 Mayıs!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!