Kafkas Üniversitesi Rektörü AK Parti’nin seçim çalışmalarını yürütüyor iddiası: Rektör Batu ‘tesadüfen denk geldik’ 

featured

Kafkas Üniversitesi Rektörü Hüsnü Kapu’nun AK Parti Kars Milletvekili Adayı Adem Çalkın ile seçim çalışmalarında çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı. Rektör Batu, seçim çalışması yürüttüğüne dair iddiaları yalanladı.

Fırat BULUT/KARS

Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Batu’nun AK Parti’nin seçim çalışmalarında çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı. 

AK Parti Kars 1. sıra milletvekili adayı Adem Çalkın önceki gün sosyal medya hesabı üzerinden partisinin Kars’ın Sarıkamış İlçesi Karapınar köyündeki seçim çalışmalarına dair fotoğraflar paylaştı. Çalkın paylaştığı 3 fotoğrafta Kafkas Üniversitesi Rektörü Batu’nun da olduğu görülüyor. 

İki fotoğrafta Batu’nun konuşma yapan AK Parti Milletvekili Adayı Adem Çalkın’ın yanında oturduğu görülüyor. Bir diğer fotoğrafta ise Çalkın’ın halkla selamlaşması sırasında kadraja girdiği görülüyor.

Fotoğraflara ilişkin ulaştığımız Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Batu hiçbir siyasi partinin seçim çalışmalarına katılmadığını, destek vermediğini söyledi. 

Kendisinin Sarıkamış ilçesi Karayurt köyünden olduğunu belirten Batu şu yanıtı verdi: “Benim herhangi bir partiye destek vermem söz konusu olmaz. Ben köye gittiğimde tesadüfen karşılaştım. Seçim bürosu açılışı vardı galiba. Adem Bey zaten arkadaşım yoldan geçerken kalabalık toplanmıştı o esnada fotoğraf çekilmiş olabilir.”

Başka adaylarla da ilişkilendirildiğini söyleyen Batu “Benim İYİ PARTİ adayını desteklediğim yönünde şikayetler de yapılmıştı daha önce. AK Parti’den aradılar‘ Kafkas Üniversitesi Rektörü Hüsnü Kapu’nun AK Parti Kars Milletvekili Adayı Adem Çalkın ile seçim çalışmalarında çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı. Rektör Batu, seçim çalışması yürüttüğüne dair iddiaları yalanladı. ‘Sen İP adayına çalışıyormuşsun’ diye sordular. Ben hiçbir adayı desteklemiyorum. Böyle bir durum söz konusu değil” dedi.

MUHALEFET PARTİLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

Yeşil Sol Parti Kars İl Eş Başkanı Kaya Naki her seçimde devletin bütün kamu kurum ve kuruluşları ile iktidar partisi lehine seferber olmasına aşina olduklarını ifade ederek tepki gösterdi. 

Naki şu sözlerle tepki gösterdi: “Devlet erkanının AKP lehine bu seçim sürecine dahil olduğunu biliyoruz. Bilim insanı makamına uymayan bir davranış. Doğru bulmuyoruz. AKP bugün devlet ile özdeşleşmiş maalesef etik değerler ayak altında. Rektörlük makamında bulunanların siyasi partilere mesafeli durması gerekir. AKP adayı ile değil seçim çalışması yürütmesi görüntü bile vermemesi gerekir.“ 

“AKP İKTİDARININ REKTÖRÜ” 

Cumhuriyet Halk Partisi Kars İl Başkanı Taner Toraman da duruma tepki göstererek görüntünün bilim yuvası olan üniversitenin rektörlük makamına yakışmadığını söyledi. 

Toraman, rektör Batu’nun daha önceki yıllarda AK Parti’den aday adayı olduğunu da hatırlatarak şunları söyledi: “Rektör AKP iktidarının rektörü. Ben çok garipsemedim. Eğitim alanında sorumluluk yüklenmesi gerekirken maalesef adaylarla görüntü veriyor. Tesadüf ise de onun sorunu. Rektörlük özerk bir makamdır. Bilimin öncüsü konumunda olanın herkese eşit mesafede olması gerekir.”

Kafkas Üniversitesi Rektörü AK Parti’nin seçim çalışmalarını yürütüyor iddiası: Rektör Batu ‘tesadüfen denk geldik’ 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!