İsrail’deki sol partiler: İşgal politikası bölgedeki krizin nedeni

featured

İsrail’deki sol partilerin ve İsrail Komünist Partisi’nin (MAKİ) oluşturduğu Barış ve Eşitlik için Demokratik Cephe (Hadash), Hamas’ın İsrail’e yönelik gerçekleştirdiği Aksa Tufanı operasyonuyla ilgili ortak bir açıklama yayımladı.


Açıklamada, “İsrail’deki aşırı sağcı Netanyahu hükümetinin zalimce yürüttüğü işgal politikasının” bölgedeki olaylardan sorumlu olduğu ifade edilerek, bu politikanın bölge barışı için ciddi tehlikeler oluşturduğu vurgulandı.

Hamas’a bağlı İzzeddin Kassam Tugayları cumartesi başlattığı operasyon ’da İsrail’in işgal altında tuttuğu birçok yere sızmıştı.

MAKİ ve Hadash, bahsi geçen ortak açıklamada, “Masum sivillere verilen her türlü zararı açıkça kınadıklarının” altını çizdi.

Hem Arap hem de Yahudi işgal mağdurlarının ailelerine başsağlığı dileklerinin iletildiği açıklamada, “İsrail’deki faşist sağ hükümetin işgali sürdürme amacıyla işlediği suçlar, durdurulması gereken bölgesel bir savaşa yol açıyor” ifadelerine de yer verildi:

Açıklamada ayrıca;

“Yerleşimcilerin hükümetin himayesinde işgal altındaki topraklarda çılgına döndüğü, Mescid-i Aksa’ya saygısızlık ettiği ve Huwara’da yeni bir pogrom gerçekleştirdiği şoke edici bir hafta geçirdik. Sonunda çok ciddi bir gerilimle uyandık. Bu, sağcı hükümetin ilk günden bu yana körüklediği savaşta tüm bölgeyi tehlikeye atıyor. Çatışmayı yönetmenin ya da askeri yöntemlerle çözmenin mümkün olmadığı görülüyor. Tek çözüm var: İşgali sona erdirmek için çabalamak ve Filistin halkının meşru taleplerini ve haklarını tanımak. Netanyahu hükümetinin son gelişmeleri Gazze Şeridi’ne intikam amaçlı bir saldırı gerçekleştirmek için kullanmasından derin endişe duyuyor, uluslararası toplumu ve bölge ülkelerini savaş davullarını susturmaları için derhal müdahale etmeye çağırıyoruz. Siyasi çözümün desteklenmesini sağlayacak hamleleri başlatın.” İfadeleri yer aldı.

KAYNAK: http://bit.ly/3PMTlbw

İsrail’deki sol partiler: İşgal politikası bölgedeki krizin nedeni

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!