İsrail Filistinlilere Gazze’nin güneyine gidin uyarısında bulundu

featured
Gaza–Israel conflict 2021 Israeli airstrikes targeting the Gaza Strip. The destruction of Omar Al-Mukhtar Street in central Gaza and the rubble of Al-Shorouk Tower

Dünyanın gözü cumartesi günü Hamas’ın operasyonu sonrasında başlayan İsrail-Filistin savaşında. İsrail, Sderot adlı Yahudi yerleşim birimindeki nüfusun yüzde 60’ını tahliye ederken aynı zamanda, abluka altındaki Gazze’deki sivillerden 1.1 milyonunun, evlerini boşaltarak bölgenin güneyine gitmelerini istedi.

İsrail-Filistin haritasıİsrail ordusu (IDF)’den açıklama

Açıklamada, “Gazze şehrine (Gazze’nin kuzeyine) ancak buna izin veren başka bir duyuru yapıldığında dönebileceksiniz. Gazze şehri sivilleri, kendinizin ve ailelerinizin güvenliği için güneye geçin ve sizi canlı kalkan olarak kullanan Hamas teröristlerinden uzaklaşın. Önümüzdeki günlerde İsrail Silahlı Kuvvetleri, Gazze Şehri’nde önemli operasyonlara devam edecek ve sivillere zarar vermemek için yoğun çaba gösterecek” denildi.

Kara hareketı

İsrail’in Kanal 14 televizyonunun internet sitesinde yer alan raporda, İsrail güvenlik güçlerinin Gazze Şeridi’ne karadan giriş için hazırlandığı ancak siyasi düzeyde onay beklediği belirtildi.
“Karadan harekat onaylanırsa İsrail kuvvetleri birkaç ay daha orada (Gazze’de) kalmaya hazır” ifadelerinin yer aldığı raporda, “Ordunun bu aşamadaki açık hedefi Gazze Şeridi’ni silahsızlandırmaktır” dendi.


Kanal 14 televizyonunun sitesinde yer alan raporla ilgili İsrail resmi makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail Filistinlilere Gazze’nin güneyine gidin uyarısında bulundu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!