AKPM, Osman Kavala’nın bırakılması yönündeki kararı onayladı

featured

Kavala’nın Ocak 2024’e kadar serbest bırakılmaması durumunda, Türkiye delegasyonunun AKPM’deki oy hakkı askıya alınacak. Avrupa ülkeleri, Kavala’nın tutuklanmasında rol oynayanlar hakkında soruşturmalar başlatacak. 29 Eylül’de Yargıtay 3.Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında kararını açıklamış. Osman Kavala için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onamıştı.

Osman Kavala kararı

“Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), iş insanı Osman Kavala’nın ‘derhal serbest bırakılması’ kararını, oylamaya katılanların üçte ikisinin çoğunluğu ile kabul etti. Toplamda 62 üye oy kullandı; 44 üye kararı kabul ederken, 18 üye karara ret oyu verdi. Kabul edilen bu kararla birlikte Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uymayarak Kavala’yı serbest bırakmaması durumunda yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.”

AKPM, Osman Kaval oylama sonucu



Yaptırımlar

“AKPM, üye ve gözlemci devletlere, ‘Osman Kavala ve Türkiye’deki diğer siyasi tutsakların keyfi ve hukuksuz bir şekilde özgürlüklerinden mahrum bırakılmasına katkıda bulunmuş polis memuru, savcı, yargıç ve diğer devlet memurlarını hedef alan yaptırımlar uygulanması’ çağrısında bulundu. Bu kapsamda, AKPM, üye ve gözlemci devletleri, insan hakları ihlalleriyle ilişkilendirilen bireyleri hedef alan ‘Magnitsky yasaları’ veya benzer hukuksal mekanizmaları kullanmaya teşvik ediyor.

İlk olarak ABD’de başlatılan Magnitsky yaptırımları, insan hakları ihlalleriyle ilişkilendirilen bireyleri hedef alıyor. Bu yasalar, vize yasağı ve mal varlıklarının dondurulması gibi yaptırımları içeriyor. Benzer bir mekanizma, AB tarafından 7 Aralık 2020’de hazırlanan bir yasayla Avrupa’da da uygulanmaya başlandı.”

AKPM, Osman Kavala’nın bırakılması yönündeki kararı onayladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!