FreeTurkeyJournalists (IPI)’dan Alican Uludağ açıklaması

IPI-Alican Uludağ

FreeTurkeyJournalists (IPI)’dan Alican Uludağ açıklaması

IPI yaptığı açıklamada;

“Aşağıda imzası bulunan basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve insan hakları örgütleri; Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yetkilileri tarafından Deutsche Welle (DW) Türkçe servisi muhabiri Alican Uludağ’a yöneltilen kışkırtıcı söylemleri kınamakta ve Türkiye makamlarını, gazetecilerin güvenliğini sağlamaya çağırmaktadır. Gazeteciler, kamuoyunu ilgilendiren konularda sahip oldukları bilgileri herhangi bir şiddet riski olmaksızın özgürce paylaşabilmelidir.” İfadesini kullandı.

FreeTurkeyJournalists açıklamasını;

“Türkiye hükümetine, gazetecilerin görevlerini gözdağı ve tacizden uzak bir şekilde yapabilmelerinin garanti altına alınmasına yönelik çağrımızı yineliyoruz. Özellikle siyasetçiler, eleştirel gazetecilere yönelik, kontrol edilmediği takdirde hızla şiddet vakalarına yol açabilecek çevrimiçi tacizlerden kaçınma sorumluluğunu taşımaktadır. Yetkililer gazetecilerin güvenliğini sağlamak için tüm tedbirleri almalıdır.

İmzalayanlar:

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI)
Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF)
Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24)
Gazetecileri Koruma Platformu (CPJ)
Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA)
OBC Transeuropa (OBCT)

Bu açıklama, IPI tarafından #FreeTurkeyJournalists kampanyasının bir parçası olarak ve Avrupa Birliği üye devletleri ve aday ülkelerdeki basın ve medya özgürlüğü ihlallerini izleyen, takip eden ve bunlara müdahale eden bir mekanizma olan Media Freedom Rapid Response (MFRR) birliğinin üyeleri tarafından koordine edilmiştir.” şeklinde bitirdi.

Kaynak: http://bit.ly/45oEc5SNe Olmuştu?

Gazeteci Uludağ, Sinan Ateş cinayetiyle ilgili yazı yazmış, yazısında MHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. İzzet Ulvi Yönter’in, Başsavcı Vekili Ahmet Altun’a Sinan Ateş dosyasında bazı şüphelilerin bırakılması karşılığında Yargıtay üyeliği teklif ettiği iddia etmişti. Uludağ, haberinde başsavcı ile tartışan Ahmet Altun’un ise dosyayı bıraktığını öne sürmüştü.

MHP’den tepki


Uludağ’ın haberinden sonra olayda adı geçen Yönter X’den yaptığı paylaşımda “Bu iğrenç iddianı ispat etmezsen alçaksın, şerefsizsin, müfterinin en önde gidenisin. Yargıda hesaplaşacağız” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’da “Genel Başkan Yardımcımız İzzet Ulvi Yönter’e kara çalmaya yönelik alçakça iftiralara yeltenenler, hesabını ilgili mercilere verecekler. Alican Uludağ türünden şeref ve haysiyet yoksunlarının partimizi ve dava arkadaşlarımızı zan altında bırakmaya çalışmalarına sessiz kalmayız. Bu böyle bilinsin.”

FreeTurkeyJournalists (IPI)’dan Alican Uludağ açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!