İHD Van Şubesi; Hüseyin Toraman nerede?

Cumartesi yasakları ile ilgili konusan İHD üyeleri

Van Valiliğinin uyguladığı ‘hafta sonu yasakları’ nedeniyle bina dışına çıkmaları engellenen şube yöneticileri, açıklamalarını dernek binasında gerçekleştiriyor. Bugün 13’üncüsü düzenlenen açıklamada, gözaltında kaybedilen Hüseyin Toraman’ın akıbeti soruldu. 

Van’da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçe gösterilerek ilan edilen eylem ve etkinlik yasağı uzun yıllar uygulanmaya devam etti. 24 Temmuz 2022 tarihinde yer ve bildirim zorunluluğu getirilen yasaklar, 13 haftadır da hafta sonlarını kapsayacak şekilde uygulanıyor. 

Bu yasaklardan dolayı İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’nin Cumartesi Anneleri ‘ne destek için yapmak istediği açıklamalar engelleniyor. Değişik dönemlerde yaşanan kayıpların akıbetini soran İHD Van Şubesi’nin her cumartesi düzenlediği açıklamalara izin verilmiyor. 

13. HAFTASINDA YASAKLAR DA  AÇIKLAMALAR DA  SÜRÜYOR

Açıklamalarını dernek binasında yapmak zorunda kalan İHD, bugün düzenlediği basın açıklaması ile 31 yıldır kayıp olan Hüseyin Toraman’ın akıbetini sordu. İHD yöneticilerin katıldığı basın açıklamasında İHD Şube yöneticisi Yusuf Aydın  söz aldı. Aydın, “Bu toprakların kadim cezasızlık ve unutturma kültürü, yurttaşa karşı işlenen ağır suçların kesintisiz devamına olanak sağlıyor. Devleti yönetenler, şiddeti, baskıyı ve hakikati inkârı bir yönetim tekniği olarak kullanmak istedikleri için hukuk devleti ile aramıza aşılmaz engeller koyuyor. Bu nedenle en üst yargı makamı olan AYM’nin kararları bile yok sayılıyor” sözlerini kullandı. 

Aydın, Cumartesi İnsanlarına dönük engellemelere dikkat çekti ve şöyle devam etti; “Anayasa’nın 34. maddesinde düzenlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine ve kararın bir örneğinin yeni ihlallerin önlenmesi için Beyoğlu Kaymakamlığına gönderilmesine” hükmettiğine dikkat çekti. Aydın, “AYM kararının ardından tarafların başvurusuna gerek kalmaksızın ihlalin önlenmesi için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olan Beyoğlu Kaymakamlığı ise 29 haftadır ısrarla yeni ihlallere neden olan yasaklama kararlarını vermeye devam ediyor. AYM kararına rağmen bizi engelleyenler, kelepçe üstüne kelepçe takarak gözaltına alanlar Anayasayı ihlal ediyor, suç işliyor. İşlenen bu suç şüphesiz devleti yönetenlerin ortak konsensüsünün bir parçası olarak karşımıza çıkıyor” 

HÜSEYİN TORAMAN NEREDE?

24 yaşında İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra kaybolan Hüseyin Toraman’ın akıbetini soran Aydın şunlara dikkat çekti: “24 yaşındaki Hüseyin Toraman, 27 Ekim 1991 sabahı İstanbul/ Kocamustafapaşa’daki evinin önünden silahlı, telsizli, kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından 34 ATZ 56 plakalı Beyaz Toros’a zorla bindirilerek götürüldü. Olaya tanık olan mahalleliler hemen yakındaki karakolu aradı ve kaçırılma ihbarında bulundu. Ancak gelen polisler bir dükkânın sabit telefonundan yaptıkları görüşmeler sonrası hiçbir şey yapmadan olay yerinden ayrıldı. Karakol’a giden baba Toraman’ın “Oğlumu kaçıranlara neden müdahale etmediniz” sorusuna “Oğlun kaçırılmadı, gözaltına alındı. Onlar siyasi polis” cevabı verildi. Ailenin tüm kurum ve kişilere yaptığı başvurular sonuçsuz kaldı. Hüseyin Toraman’ın gözaltına alındığı inkâr edildi. Bugüne kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi. 1991ve 2011 yılında yürütülen iki soruşturma da sonuçsuz kaldı.” 


DEVLET HUKUKA UYSUN

Aydın, dosyanın kapatıldığı bilgisini verdiği konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “Zamanaşımı süresi dolduğundan soruşturmaya yer olmadığı’ kararı ile dosya kapatıldı. İHD avukatlarının yaptığı itiraz sonucunda dosya üzerindeki kapatma kararı kaldırıldı. Ancak bugüne kadar bir gelişme yaşanmadı. Devlet hukuka uysun; Hüseyin Toraman’ın akıbetine dair etkili soruşturma yapma yükümlülüğünü yerine getirsin. Suçtan sorumlu olanları tespit ederek cezalandırılmalarını sağlasın. 970. bir kez daha söylüyoruz: Hüseyin Toraman’ı ve tüm kayıplarımızı aramaktan, faillerinin yargılanarak cezalandırılmalarını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

İHD Van Şubesi; Hüseyin Toraman nerede?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!