Depremde Hasar Gören Diyarbakır Surları 10 Aydır Onarılmıyor!

featured

Merkez üssü Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 11 ili etkileyen depremlerin ardından UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 5 bin yıllık Diyarbakır Surları’nın bazı noktalarındaki taşlar döküldü.


Depremin üzerinden yaklaşık 10 ay geçmesine rağmen tarihi surların hasar gören kısımları hala onarılmadı. Hasar gören yerlerin bir kısmına güvenlik şeridi çekildi ancak Sur taşlarının döküldüğü alanda herhangi bir güvenlik önlemi alınmadı.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINMIŞTI

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Diyarbakır Milletvekili Osman Cengiz Çandar, Maraş merkezli depremlerin ardından büyük zarar gören ve onarılmayan tarihi Diyarbakır Surlarını, Ağustos ayında Meclis gündemine taşıdı.

Çandar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması üzerine şu soruları yöneltti:

 • “Tarihin en eski yapılarından olan, Dünya Kültür Mirası kabul edilen ve tarihi kentin kalbi sayılan Diyarbakır Surlarını korumak sorumluluğunuz altındadır. Sorumluluğunuzun gereği olarak, Diyarbakır Surları için derhal bir acil eylem planı başlatacak mısınız?
 • Bakanlığınıza bağlı Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan ve kamuyu ciddi oranda zarara uğratan ihale bilginiz dâhilinde mi gerçekleşmiştir? Kamu zararına yol açan ihale hakkında soruşturma başlatacak mısınız?
 • Bakanlığınız, oluşan kamu zararını gidermek adına söz konusu ihaleyi iptal etme ve yeniden gerçekleştirme yoluna gidecek midir?”
 • Öte yandan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre, depremde hasar gören Surlar, “Surlarda Diriliş 7. etap restorasyon” kapsamında onarılacak. Onarımın ne zaman gerçekleştirileceğine dair ise herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

  Depremde Hasar Gören Diyarbakır Surları 10 Aydır Onarılmıyor!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Giriş Yap

  Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!