HDP binasında katledilen Deniz Poyraz davasında karar

featured

17 Haziran 2021’de HDP İzmir İl Başkanlığı binasını basarak Deniz Poyraz’ı tabancayla öldüren Onur Gencer’in yargılandığı davada karar verildi.

Onur GencerDeniz Poyraz‘ı  ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 9 yıl hapis cezası aldı. Onur Gencer’in cezasına indirim uygulanmadı. 

Deniz Poyraz‘ı silahla vurarak öldüren Onur Gencer‘in Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda yargılandığı davanın 7. duruşmasında karar çıktı.  Duruşma öncesi geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü. 

‘TASARLAYARAK KASTEN ÖLDÜRME’ SUÇU DIŞINDA 9 YIL DAHA CEZA ALDI

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’e, ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Onur Gence cinayet dışında mala zarar vermekten 4 yıl, silah bulundurmaktan 3 yıl ve konut dokunulmazlığını ihlal etmesi nedeniyle  2 yıl olmak üzere toplam 9 yıl hapis cezası aldı. 

KARAR SONRASI SANCAR: SORUŞTURMA HAKİKATİ ÖRTMEK İÇİN YÜRÜTÜLDÜ

Onur Gencer’in ceza aldığı karar davasının ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “Bu cinayet sıradan bir cinayet değildir. Deniz Poyraz yoldaşımız katledildikten sonra, soruşturma aşaması gerçeği ortaya çıkarmak için değil, hakikati örtmek için yürütülmüştür. Yargılama aşaması da soruşturmanın derinleşmesini hedeflememiştir. Mahkeme de gerçeği ortaya çıkaracak araştırmalardan kaçınmış, olayı münferit göstermeye çalışmıştır” dedi.

DAVAYI MİLLETVEKİLLERİ DE İZLEDİ

Duruşma öncesi davayı izlemek için gelen milletvekilleri Şakran Yerleşkesi önünde toplandı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, duruşma öncesi bir açıklama yaptı. Basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP İzmir milletvekilleri Serpil Kemalbay ile Murat Çepni, Deniz Poyraz’ın ailesi, avukatlar ve HDP’liler de katıldı.

SANCAR: BU CİNAYETİ İŞLEYEN TEK BAŞINA OLAMAZ

Sancar dava öncesi Şakran Yerleşkesi önünde yaptığı açıklamada Deniz Poyraz cinayeti olayının münferit bir olay gibi gösterilmek istendiğini savunarak  “Bu şehir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. Üçüncü büyük şehrinin göbeğinde Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin il binasına girip katliam amacıyla bir cinayet gerçekleştiren kişi tek başına olamaz. Başlı başına bu durum, cinayetin siyasi ve örgütlü bir eylem olduğunu gösteriyor.” diye konuştu. 

Sancar basın açıklamasında “Başından beri, olayın gerçekleştiği andan itibaren, soruşturma aşamasında gerçeğin ortaya çıkmasını engellemeye yönelik sistematik bir faaliyet yürütülüyor. Bu cinayet sıradan değildir. Bir kişinin hiç tanımadığı bir insanı hunharca, canavarca katletmesi ancak siyasi nedenlerle açıklanabilir. Çünkü katlettiği kişinin Deniz Poyraz yoldaşımızın bulunduğu bina Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin il binasıdır. Bu şehir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. Üçüncü büyük şehrinin göbeğinde Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin il binasına girip katliam amacıyla bir cinayet gerçekleştiren kişi tek başına olamaz. Başlı başına bu durum, cinayetin siyasi ve örgütlü bir eylem olduğunu gösteriyor. Soruşturma aşamasında kolluk bütün bağlantıları gizlemek ve bu katliamı münferit bir olay gibi göstermek için elinden geleni yapmıştır. Oysa bu ülkede barışın adaletin sağlanması için bu tür siyasi cinayetlerin bütün bağlantılarıyla araştırılması, hakikatin tam olarak ortaya çıkarılması gerekiyordu. Kolluktaki ifadede sorulan sorular hep bu olayı münferit ve meczup şahsın fevri eylemi olarak göstermeye yöneliktir.” ifadelerini kullandı. 

HDP binasında katledilen Deniz Poyraz davasında karar

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!