HDP: “Basının uyguladığı ambargoyu etkisiz hale getirmek için ev ev dolaşarak partimizi anlatıyoruz”

featured

HDP Van İl Örgütü kentte ev ev gezerek halkla bir araya geliyor. Van İl Eşbaşkanı Fikret Doğan, “HDP Türkiye’de en büyük 3’üncü parti konumunda ama HDP’nin tartışıldığı yerlerde HDP’li hiçbir üye yada yönetici davet edilmiyor” dedi. HDP’siz HDP’nin tartışıldığı ülkede medyanın yarattığı algıyı ve ambargoyu kırmak için halkla beraber siyaset yürütmeye çalıştıklarını belirten Fikret Doğan, “Biz basının ambargosunu kırmak, basının bize uyguladığı sansürü kırmak, sesimizi duyarmak için Van’da her evi tek tek gezerek partimizi, partimizin politikalarını anlatmaya çalışarak sesimizi bu yöntemle halka ulaştırıyor” dedi. HDP’nin parti hesaplarına bloke konulmasını da Van İl Eş Başkanı Handan Karakoyun ise, “Bizim hazinemiz, halkımızdır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihini 14 Mayıs olarak açıklamasının ardından siyasi partilerin seçim çalışmaları hızlandı. Millet İttifakı’nda yer alan altı partinin cumhurbaşkanlığı adayı belirleme çalışmaları devam ederken tavrı merak konusu olan HDP, geçtiğimiz günlerde kendi adayıyla seçimlere gireceklerini açıkladı. HDP’nin söz konusu kararı kamuoyunda ve siyasi arenada tartışılmaya devam ediyor. HDP’li siyasetçiler ise halkla bir araya gelerek seçim sürecini karşılama gayretinde. 

HDP Van İl Örgütü, Türkiye’de basının kendilerine uyguladığı sansür ve ambargoyu etkisiz hale getirmek için son aylarda kentin bütün mahallelerinde ev ziyaretleri gerçekleştirerek partilerinin çalışmalarını halka anlatıyor. ‘Sokak bizim, mahalle bizim, kent bizim’ başlığıyla düzenlenen ziyaretlerle halkın talep ve önerilerini dinlediklerini, partilerinin amaç ve ilkeleri ile çalışmalarını halka anlattıklarını belirtiyorlar. HDP’nin Van İl Eşbaşkanları Fikret Doğan ve Handan Karakoyun bu çalışmalarını nasıl yürüttüklerini MunzurPress’e anlatarak özel açıklamalarda bulundular.

detay-1

HDP ve DBP (Demokratik Bölgeler Partisi) Van İl Örgütleri, son aylarda Van’da ev ev gezerek halkla bir araya geliyor

Van İl Eşbaşkanı Fikret Doğan: HDP Türkiye’nin üçüncü büyük partisi ama birçok yerde HDP yöneticileri olmadan HDP tartışılıyor

Eş Başkan Fikret Doğan, HDP’nin halkla iç içe geçen bir çalışma formatına sahip olduğunu, HDP’nin halkın partisi olduğunu ve ayrıca Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olduğunu diyerek şunları söyledi: “Ülkenin seçim sürecine girmesi bu çalışmalarımıza yoğunluk kazandırdı. Sadece seçim için değil her zaman halkla bir arada olan bir yapıya sahibiz. Ülke olarak çoklu bir kriz sürecinden geçiyoruz. Bu krize rağmen siyasi taraflar seçimleri konsolide etmeyi HDP veya Kürt sorunu üzerinden yapıyor. HDP Türkiye’de şu an üçüncü büyük parti konumunda. Ancak bütün kamoyunun da şahit olduğu gibi basının bize uyguladığı ambargo ve sansür nedeniyle birçok basın kuruluşunda her gece HDP tartışılıyor ama hiçbir HDP yöneticisi bu tartışma programlarına çağrılmadan HDP tartışılıyor. Ellerinde tuttukları medya gücüyle bu yapılıyor. Biz bu algıları kırma adına 24 saat halkımızla beraber bu siyaseti yürütmeye çalışıyoruz. Basının sansürünü ve ambargosunu kırmak ve etkisiz hale getirmek için parti örgütümüzün bütün yönetici ve üyeleri her gün yüzlerce evi gezerek partimizin politika ve amaçlarını anlatıyor, bu yöntemle halka birebir ulaşarak çalışmalarımızı anlatıp çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

Son aylarda çalışmalarına hız verdiklerini ve ulaştıkları ev sayılarını arttırdıklarını dile getiren Doğan açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Son zamanlarda HDP’nin sürecin dışında tutulması, HDP’nin kapatılma tartışmaları, Kobani kumpas davası, HDP’nin hazine yardımlarına bloke konulması, sanki ülkedeki halkların iki bloğa mecburmuş gibi bir algı yaratılması gibi konular bizim de halkımızın da gündeminde. Bu zorlukları aşmak için haliyle daha çok mesai sarf ediyoruz, halkımızla daha çok buluşuyoruz. Haftanın 3-4 günü ev ev dolaşıp, bir sokağı bir evde toplayıp insanlarla sohbet etmek, ülkenin içinde olduğu durumu tartışmak, seçimleri konuşmak yine tecrit meselesini ve savaş gündemini tartışmak gibi gündemlerimiz oluyor.”

“Partimiz son kırk yıldır ne yaptıysa halkıyla beraber karar aldı”

Fikret Doğan gittiğimiz her yerde insanları dinliyoruz. Gençleri, kadınları, ileri gelenleri, inanç gruplarını, sivil toplum örgütlerini dinliyoruz diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu ülkenin ciddi bir demokrasi sorunu olduğu, ciddi bir savaş gündeminin olduğu, her gün gençlerin bu savaşta hayatını kaybettiği, ekonominin her kesim için çekilemez bir duruma geldiği, ülkenin yargı ve hukuk anlamında çetevari bir şekilde yönetildiği şeklindeki gündemler önümüze çıkıyor.”

HDP ve HDP’nin fikriyatına sahip olan insanların ülkede kilit rol oynadığını belirten Doğan, “HDP fikriyatı son kırk yıldır ne yaptıysa halkıyla beraber karar aldı. Bu konuda halkımızdan sakladığımız veya halkımızın bize gönlünün açmadığı bir durum hiçbir zaman gerçekleşmedi. Biz parti olarak hiçbir bloğa mecbur değiliz. Bizi siyasi arenanın dışında bırakmak isteyenlere şunu söylüyoruz: İsterlerse HDP’yi kapatsınlar veya hazine yardımını kessinler bu halk, yöneticileriyle beraber bu ülkenin asli unsurları ve asıl sahiplerdir. Her siyasette ve gündemde var olmaya devam edeceğiz. Kendi çözümüzü kendimiz bulup önümüzdeki süreçlere devam edeceğiz. Seçimler için de alternatifsiz değiliz.” ifadelerini kullanıyor. Ziyaretlerin seçimlere kadar devam edeceğini belirten Doğan, havaların ısınmasıyla daha geniş katılımlı toplantılar yapacaklarını dile getiriyor. 

HDP Van İl eş başkanları Handan Karakoyun ve Fikret Doğan-1

HDP Van İl Eşbaşkanları Handan Karakoyun ve Fikret Doğan

Van İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun: Bizim hazinemiz, halkımızdır

Yapılan ziyaretleri değerlendiren bir diğer eş başkan Handan Karakoyun ise parti eş başkanlarının kendi adaylarıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacakları yönündeki açıklamasının toplumda ciddi bir karşılık bulduğunu söylüyor. “Halkın talebi ve isteği kendi adayıyla seçime girmek şeklindeydi. Ülke genelinde de bunu sahiplenme ve mücadeleyi büyütme konusunda bir karşılık buldu. HDP’nin kendi adayını çıkarmayıp kendi adaylarını desteklemesi yönünde bir beklentisi olan altılı masa hala bir şaşkınlık içerisinde ve düne kadar da ciddiye almayan bir tavır söz konusuydu. HDP, kendisini kabullenmeyenlere karşı her geçen gün kendini büyüten, örgütleyen bir yapıda. Bunun da sebebi halkın kendilerini sahiplenmesi ve kendisi olarak görmesidir.”

“TV programlarında, sosyal medya mecralarında HDP’nin ne yapacağına, politikalarına dönük cevaplar veriliyor ama bizden temsilciye gerek duyulmadan yapılıyor bu” cümlesini kullanan Karakoyun, HDP’nin gücünü halktan alan ve mücadelesini bu şekilde ileriye taşıyan bir parti olduğunu ekledi. HDP’nin kapatılıp kapatılmayacağı yönündeki tartışmalara da dikkat çeken Karakoyun, “Belki HDP kapatılır ama yarın farklı bir isimle mücadelesine kaldığı yerden devam edecek.” değerlendirmesine yer veriyor.  

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın partinin hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulması talebini kabul etmişti. Karakoyun, bu karara dikkat çektiği konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi: “7 Haziran seçimlerini atlatırken hazineden yardım almıyorduk ve halkımızın irade ve desteğiyle en iyi şekilde atlattık. Hesaplara bloke konulmasıyla hem genel merkezimizde hem de yerellerde bir sahiplenme açığa çıktı. Ceketimi satarım partime bağışlarım diyen insanlarımız, desteklerini ilettiler. Zaten bizim de bir kuşkumuz yoktur. Bizim hazinemiz, halkımızdır.”

Mahalle, sokak ve kurum ziyaretlerinde kadınların partilerine dönük yaklaşımının anlamlı olduğunu ifade eden Karakoyun, yaptıkları mahalle çalışmalarında bazı partilerin kendi isimlerini kullanarak halka gittiğini öğrendiklerini söyledi ve HDP’nin şimdilik yerelde kimseyle bir ortaklık geliştirmediğini ekledi.

HDP: “Basının uyguladığı ambargoyu etkisiz hale getirmek için ev ev dolaşarak partimizi anlatıyoruz”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!