Başörtüsü teklifi AKP-MHP oylarıyla kabul edildi

featured

Başörtüsüne anayasal güvence getireceği iddiasıyla AKP-MHP tarafından önerilen 24. maddedeki değişiklik yine AKP-MHP oylarıyla TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. CHP ve İYİ Parti tarafından yapılan başörtüsü ile ilgili değişiklik önergesi ise reddedildi.

CHP ve İYİ Parti’nin ortak başörtüsü teklifi reddedildi 

CHP ve İYİ Parti’nin komisyona sunduğu ortak önergede, AKP-MHP iktidarının getirdiği düzenleme ile anayasanın 24’üncü maddesine eklenmesi öngörülen “dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve…” ibaresinin “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere“ şeklinde değiştirilmesi ve yine aynı maddenin son cümlesinin de “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda ise devlet kadının başını örtmesini engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alır” şeklinde değiştirilmesi önerilmişti. CHP ve İYİ Parti’nin başörtüsü teklifi komisyonda reddedildi. CHP ve İYİ Partili vekiller ise komisyonu reddetti.

Kadın örgütleri karşı çıkmıştı 

Anayasanın 24. ve 41. maddelerindeki değişiklik teklifi anayasaya ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırıdır diyen kadın örgütleri anayasanın 24. maddesinde öngörülen değişikliğin başörtülü kadınlara ayrımcılığı önlemek iddiasıyla yapılmak istense de aslında kadınların nasıl giyineceğini, neresini nasıl örteceğini belirleyeceğini söyleyen kadınlar, Anayasa değişikliğine karşı çıkarak kadınların katılımıyla bir anayasa değişikliği için muhalefete ve kamuoyuna çağrıda bulunmuşlardı.

Başörtüsü teklifi AKP-MHP oylarıyla kabul edildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!