Haklarını arayan şoförleri kovan AKP’li başkandan pişkin savunma

featured

AKP’li Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları kovdukları işçiler hakkında pes dedirten bir açıklama yaptı.

Evren DEMİRDAŞ/ELAZIĞ

Elazığ Belediyesi, 5 yıldır sözleşmelerinin yapılmadığı ve söz verildiği halde kadrolarının BELPER’e geçilmediği gerekçesi ile iş bırakan 17 şoförü işten çıkarmıştı. 

Kovulan şoförlerle ilgili açıklama yapan AKP’li Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “Biz bunlara tahammül gösterseydik 450 tane EBUAŞ personeli de ‘bizi de BELPER’e geçireceksiniz’ diye eylem yapabilirlerdi” dedi. Şahin Şerifoğulları sözlerine pişman olmadıklarını da ekledi. 

Elazığ Belediyesi’ne bağlı EBAUŞ A.Ş.de otobüs şoförü olarak çalışan ve 5 yıldır sözleşmelerinin yapılması ve BELPER’e geçirilme talebinde bulunan işçiler talepleri yerine getirilmediği için iş bırakmıştı. Belediye yönetimi ise daha önce kadro sözü verdikleri 17 otobüs şoförünün taleplerini karşılamak şöyle dursun, onları işten çıkarmıştı. 

Elazığ Belediyesi yönetimi ise iş bırakan şoförleri işten atmıştı. Ocak ayı belediye meclis toplantısında Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları işten çıkartılan şoförleri suçladı.

“BİR BUÇUK YILDIR TALEPLERİ VAR

EBUAŞ bünyesinde çalışan şoförlerin bir buçuk yıldır belediye bünyesindeli BELPER şirketine geçme talepleri olduğunu belirten AKP’li Başkan Şahin Şerifoğulları, “Bunlar işe girerken EBUAŞ bünyesindeki ELBÜS şoförü olarak işe girmişler, ona göre maaşları, sosyal hakları belli olmuş. Bizler EBUAŞ bünyesindeki halk otobüslerimizi Elazığ Belediyesi bünyesine aldığımızda o otobüslerimizi siyah plaka yaptığımızda şoförleri de almak zorunda kaldık. Otobüsler Elazığ Belediyesi’ndeki BELPER’e şoförler EBUAŞ’da olma şansı yoktu. Herhangi bir kaza, sıkıntı durumunda hesap verilebilecek bir yanı yoktu. O yüzünden mecburen otobüslerimizi ve şoförleri Elazığ Belediyesi bünyesine aldık. Ondan sonraki süreçte arkadaşlarımız ELBÜS şoförleri ‘Bizi BELPER bünyesinde çalıştırın ama ELBÜS’lerimizi kullanalım’ diye talepleri oldu. Bizim bu şekilde taleplerini karşılayamayacağımızı çok net şekilde ifade ettik. Bunların bir buçuk yıldır talepleri var ama kendilerine de çok net bir şekilde ifade ettiğimiz biz ELBÜS’leri Elazığ Belediyesi bünyesine aldığımızda siyah plaka taktığımızda şoförleri de alabiliriz. Şu aşamada alma şansımız yok. Çünkü bizim EBUAŞ bünyesinde 450 tane EBAUŞ personelimiz çalışıyor. Herkesin BELPER’e geçme isteği var BELPER’de bizim belediyemizin şirketi EBUAŞ  belediyemizin şirketi. BELPER ile EBUAŞ arasındaki tek farkı BELPER’in sendikalı olması” diye konuştu.

“TAHAMMÜL GÖSTERSEYDİK 450 EBAUŞ PERSONELİ EYLEM YAPABİLİRLERDİ”

Şoförlerin taleplerinin yerine getirilmemesi sonrasında eylem yapan şoförleri suçlayıcı ifadeler kullanan AKP’li Şerifoğulları, “Diğer arkadaşlarımız sanki BELPER’in kadroluymuş gibi bir düşünceleri var. Böyle bir durum söz konusu değil. Arkadaşlar hak arama yöntemini grev yaparak, sabah sefere çıkmayarak ve sefere çıkmadıktan sonra vatandaşlarımızı da çok ciddi manada mağdur ederek belirlemişler. Biz arkadaşlarımızı yine iyi niyetle sabah 6 gibi genel müdürümüz gidiyor şoförlerin hepsiyle konuşuyor, ‘İşinizden olursunuz, ekmeğinizden olmayın, işinize bakın’ diyor. ‘Biz çalışmayacağız bizi BELPER’e almazsanız iş bırakacağız’ dediler. Biz 11.00’e kadar çağrıda bulunduk ‘gelin işinizin başına devam edin’ dedik ama gelmediler. 6 işçimizi çıkarmadık diğer 17 tanesini çıkarmak zorunda kaldık. Pişman da değiliz. Mağdur olan arkadaşlarımız var. O arkadaşlarımızı etkileyen hakaret eden, küfür eden, ‘kesinlikle çalışmayacaksınız’ diyen baskı yapan 7-8 tane arkadaşımız var. Ona uyan diğer arkadaşlarımız da maalesef mağdur oldular. Bu şekilde hak arama  sistemi olamaz, olma şansı yok.  Biz bunlara tahammül gösterseydik, 450 tane EBUAŞ personeline de ‘bizi de BELPER’e geçireceksiniz’ diye eylem yapabilirlerdi” ifadelerini kullandı.

Haklarını arayan şoförleri kovan AKP’li başkandan pişkin savunma

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!