Murat Gezici: Gençlerin oy kullanmasını istemiyorlar

featured

Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, Cumhur İttifakı’nın gençlerin oy kullanmasını istemediğini savunarak, “Bu yüzden 18 Haziran’da seçim yapılmasını istemiyorlar” dedi.

Murat Gezici, 2.5 milyon öğrencinin oy kullanamama tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu vurgulayarak ikametgah uyarısı yaptı. Peki 18 Haziran seçim tarihi ile gençlerin oy kullanması arasında nasıl bir ilişki var? Gezici bu sorunun yanıtını son kanunda getirilen ikametgah şarıtını hatırlatarak verdi. Seçimlerde oy kullanabilmek için aynı yerde 3 aydır ikamet edilmesi gerekiyor. Bu da özellikle başka şehirde okuyan üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiriyor. 

“SEÇİM MAYISTA YAPILACAKSA ÖĞRENCİLER İKAMETGAHINI HEMEN ALMALI”

Öğrencilerin nisan ayında yapılacak olası bir seçimde oy kullanabilmeleri için gerekli 3 ayı doldurabilmeleri için şimdiden ikametlerini oy verecekleri yere taşımaları gerekiyor. 

Murat Gezici, katıldığı canlı yayında iktidarın gençlerin oy kullanmasını istemediği için, birçok öğrencinin ikamet şartına takılmasını sağlamaya yönelik de seçim tarihini öne almaya çalışacağını savundu. Gezici, ilk kez oy verecek 2.5 milyona yakın üniversite öğrencisinin ikametgah şartına nedeni ile oy verememe tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. 

“ERDOĞAN ADAY OLACAKSA 2 ŞUBAT’A YASAL DÜZENLEMEYE SOKMASI GEREKİR’

Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, aday olmasına kesin gözü ile bakılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığını 2 Şubat’a kadar yasal bir düzenlemeye sokması olması gerektiğini söyledi. Gezici ayrıca seçimin 3 Nisan’da yapılması gerektiğini belirtti.

Murat Gezici’nin Halk TV’de yaptığı açıklamalardan satır başları: 

“Sayın Erdoğan aday olacaksa 2 Şubat’a kadar bunu yasal bir düzenlemeye sokması gerekiyor. Bu düzenlemeye göre de seçimi 3 Nisan’da yapması gerekiyor.

Seçim resmi olarak 18 Haziran’da görünüyor fakat bu tarihlerde seçimin yapılması mümkün değil. Neden mümkün değil? Birincisi gençlerin oy kullanmasını istemiyorlar. 18 Haziran’da gençler büyük bir katılımla sandığa gidebilir. Bu nedenle haziran ayında bir seçim yapılmaz. İktidar her seçim öncesi seçim kanununu değiştirmiştir. Yani 2014’ten beri her seçim öncesi sistemi değiştirerek ilerlemiştir.

Bu seçimde üniversitede okuyan öğrenci sayısı 8 milyon. Bunun yaklaşık 3 milyonu lisans öğrencisi ve yaklaşık 2,5 milyonu ilk kez oy kullanacak. 2,5 milyonun aşağı yukarı 3-4 puana denk geldiğini söyleyeyim.

Bu öğrenciler oy kullanamayacak, çünkü hükümet bir yasa çıkardı. Eskiden listede adınız yoksa 10-15 gün içinde revize edilirdi ve oy kullanılabilirdi. Ama bu kaldırıldı ve 3 ay öncesinden ikametinizde oturma şartı getirildi.

Diyelim ki Hakkari’de oturan Mustafa amcanın seçime 2 ay kala tayini Ankara’ya çıktı, bu kişi oy kullanamaz. Örneğin İstanbul’da okuyan bir çocuk İzmir’e gitti, ikametgahını almadıysa oy kullanamaz. Yani seçim tarihinden 3 ay öncesinde ikametini alması gerekiyor. Eğer seçim mayısta olacaksa bu ay içinde ikametlerini almaları gerekiyor. Eğer seçim nisanda olursa oy kullanamayacaklar.

“GENÇLERİN AKP’YE OY VERME ORANI ÇOK DÜŞÜK”

Gençlerin AKP’ye oy verme oranı çok düşük. İktidar da en zor seçmen grubu olarak bu grubu gördüğü için ve ikna etmekte zorlandığı için enerjisini harcamamaya başladı. Bakmayın Mardin’de Şanlıurfa’da gençlerle bir araya geldiklerine. Dünyada değişen bir demokrasi kavramı var. Türkiye’de demokrasi, bürokrasi ve hukukun rafa kaldırıldığı bir süreçte siz gençlere. ulaşamazsınız. Verdiğiniz sözler ve vaatler boşa düşer.”

Murat Gezici: Gençlerin oy kullanmasını istemiyorlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!