Feribot kuyruğu 2 kilometreyi aştı: Milletvekilleri köprü müjdesi verdi

featured

Dersim ile Elazığ arasındaki mesafeyi yüzde 50 kısaltan, ortalama günlük 4 bin aracın geçtiği Pertek Feribot İskelesi’nde yoğun talep nedeniyle 3 kilometrelik uzun kuyruk oluştu. 10 dakikalık feribot ulaşımı için sürücüler, 1 buçuk saat bekledi. Oluşan kuyruk havadan görüntülenirken, CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ile CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, 50 yıllık köprü sorununun CHP hükümeti döneminde yapılacağını söyledi.

SERHAT OZAN YILDIRIM/DERSİM

Dersim’e son yıllarda il dışından ve yurtdışından gelen turistler yaban hayatı, endemik türlerini, doğa güzelliklerini görmek ve su sporları yapmak için kentin giriş kapısı olan Pertek Feribot t İskelesi’nden şehre giriş yapıyorlar. Elazığ üzerinden kente iki güzergah bulunuyor. Bunlardan biri Kovancılar yolu. Yaklaşık 140 kilometrelik yol, 2 saat sürüyor. Pertek üzerinden kente ulaşımın sağlandığı 2 kilometresi feribotla olmak üzere 70 kilometrelik yol ise 1 saat 20 dakika sürüyor. Kestirmek ve son yıllarda akaryakıta gelen zamlar sonrası yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla feribotları tercih eden sürücüler, feribot iskelesinde oluşan uzun kuyruklardan dolayı feribotu kaçırıyor. Feribotta binen sürücüler 10 dakika sürede karşı iskeleye geçerken kuyrukta 1 buçuk saat bekliyor.

KUYRUK 2 KİLOMETREYİ AŞTI

Sabah saatlerinde Pertek Feribot İskelesi’nin hem Elazığ hem de Dersim ayağında 2 kilometreyi bulan uzun kuyruklar oluştu. CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ile CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, yıllardır çözülemeyen ve Karadeniz’i Doğu’ya bağlayan Türkiye’nin en önemli noktalarından biri olan Pertek Köprüsü sorunu nedeniyle Pertek Feribot İskelesi’nde ortak basın açıklaması yaptılar. Açıklamaya Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik, CHP Elazığ İl Başkanı Çağlar Duran ve sürücüler destek verdi.

‘FERİBOT ÇİLESİ 50 YILDIR YAŞANIYOR’

Keban Barajı’nın kurulmasından bu yana Tunceli ile Elazığ arasında ulaşımı sağlayan Pertek Feribot İskelesi’nde 50 yıldır sıkıntılar yaşandığını belirten CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, “Bu feribot iskelesinde yaşanan kuyruk sıkıntısı yaklaşık 50 yıldır yaşanıyor. Biz de bu sıkıntıyı dile getirebilmek için buradayız. 4 yıldır meclisteyim, her yıl meclis görüşmelerinde en az 2 defa dile getiriyorum, burada defalarca basın açıklaması yaptık. Burada insanlar saatlerce feribot sırası bekliyor. 2 buçuk, 3 saati buluyor, sürücülerin feribota binmesi. 2 feribotumuz bakıma alındı bu da çileyi arttırdı. İktidar burayı görmüyor ve görmemek için ısrar ediyor. Başka yerde ticari kaygılarla yapılan, parayı yandaşa kazandırmak için Çanakkale Köprüsü, Osman Gazi köprüsünü yapan hükümet, Akdeniz’i Karadeniz’e bağlayan en kestirme yolda ülke ekonomisine katkı sağlayacak Pertek Köprüsü’ne yok diyor. Hem cumhurbaşkanımız hem de Binali Yıldırım başbakanken söz verdi. Ayrıca Tunceli-Erzincan yolunu da yapmadılar. Bu köprüyü yapmak bizim hükümet dönemize nasip olacak. Genel Başkanımız 20 Eylül’de Elazığ’a gelecek ve köprü müjdesini verecek. Yetkileri göreve çağırıyoruz, buradaki çileyi görmeye davet ediyoruz” dedi.

EROL: “GENEL BAŞKANIMIZ KILIÇDAROĞLU, 20 EYLÜL’DE KÖPRÜ MÜJDESİNİ VERECEK”

20 Eylül’de Cumhuriyet Halk Partisi Grup toplantısının Elazığ’da gerçekleştirileceğini ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantıda Pertek Köprüsü müjdesini vereceğini belirten CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, şu ifadelere yer verdi: “Bugün Elazığ Pertek İskelesi’ndeyiz. Keban Barajı’nın yapılmasından sonraki süreçte suyun tutulması ile birlikte özellikle feribotla Elazığ-Pertek arasındaki kara yolunun suyun altında kalması buradaki ulaşımın feribotla yapılmasına neden oldu. Buradaki ulaşım yaklaşık 50 yıldır feribotlar tarafından yapılmakta. Tabii şehirler geliştikçe bu bölgede insanların talebi arttıkça ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Elazığ’dan Tunceli’ye giderken ve Elazığ’dan Pertek Tunceli üzeri Karadeniz’e giderken burada vatandaşlarımızın yaşadığı rezillikle ilgili, hem Türkiye kamuoyunu bilgilendirmek hem bu konuyla ilgili Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü, KGM Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığını göreve çağırmak, hem de bizim iktidarımızda köprünün bir an önce yapılması ile ilgili milletvekilimiz ile düşüncelerimizi paylaşmak için burada bulunduk. Vatandaşlarımız, hemşehrilerimiz bu rezilliğin içinde yaşamaya devam ederler. Yani burada bir feribot iskelesinde bekleme süresi yaklaşık bir buçuk saat. Yani insanlar feribotla karşıdan karşıya geçmek için, bu ister Tunceli istikametinden Elazığ’a geçişi olsun, isterse Elazığ istikametinden Tunceli’ye geçiş olsun, yaklaşık bir buçuk saat gibi bir süre boyunca insanlar burada bekliyorlar. İnanılmaz bir çile, bu sıcakta insanlar bekliyorlar. Bunun bir an önce yapılması ile ilgili talebimizin paylaşılması için buradayız. Sayın Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Elazığ’a gelecek. Elazığ’daki Grup toplantımızda Elazığ’ın kalkınmada öncelikli pilot il ilan edilerek, Elazığ’daki ve Tunceli’deki birbirini tamamlayan projeler anlatılacak. Bu projeler arasındaki en önemsediğimiz proje Pertek Köprüsü’nün yapılması. Hem bir mağduriyeti gündeme getirmek için buradayız, hem de Pertek köprüsünün yapımıyla ilgili Genel Başkanımız 20 Eylül’de müjdesini verecek.”

Feribot kuyruğu 2 kilometreyi aştı: Milletvekilleri köprü müjdesi verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!