Dersim’de belediye dayanışmayla halk ekmek fırınını hizmete açtı

featured

Dersim Belediyesi, belediye kasasından para harcamadan iş insanları ve vatandaşların desteği ile kurduğu Dersim Belediyesi Halk Ekmek Fırını’nı hizmete açarak, ekmeği 3 liradan satışa sunmaya başladı. 

Serhat Ozan Yıldırım/Dersim

Dersim Belediyesi öncülüğünde Halk Ekmek Fabrikası kurulum çalışmalarına başlandı. Hayırsever iş insanları ve yurttaşların desteği ile belediye kasasından para harcanmadan açılan Halk Ekmek Fabrikası hizmete girdi. Çalışanların yüzde 90’ının kadın olduğu ve günlük 3 bin adet ekmek üretme kapasitesine sahip Halk Ekmek Fırını’nda, ekmek 3 liradan halka satışa sunuldu.

Belediye yönetimi halk ekmeği, ilk etapta il merkezinde 7 büfede satışa çıkardı. Ayrıca aş evinin de içinde bulunduğu fabrikada ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz yemek ve ekmek dağıtımı da yapılacak.

Açılış yapılan Halk Ekmek Fabrikası açılış törenine Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye başkan yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışa katılan vatandaşlara fırından çıkan ekmek ve poğaça ikramında bulunuldu.

‘Ekmeklerimiz 3 liradan satılacak ve yıl boyunca zam yapılmayacak’

Ekmek satışının 3 lira olduğunu ve bir yıl boyunca zam yapılmayacağını belirten Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Uzun süreden beridir bu çalışmaların tamamında hem ilimizin dışındaki dostlarımız, iş insanları yer almaktayı. Bugüne kadar belediyemizde hiçbir şekilde buranın bütçesine dair çalışma olmadı. Yurtdışında derneklerin, şahısların, kadınların, gençlerin destek verdiği çalışma. Bugün de o destek devam ediyor. Bugün halk ekmekle ilgili yaptığımız çalışmalara onlarca dostumuz un, maya ve kabartma tozundan tutalım birçok destek veriyor. Ülkede ekonomik kriz söz konusu, bu kriz bütün yoksulları, ezilenleri, bütün emekçileri zor durumda bıraktı. Biz ayrım yapmadan herkesin faydalanabileceği hijyenik, sağlıklı ve ucuz ekmek hizmeti veriyoruz. Önümüzdeki süreçte üretimini yaptığımız karakılçık ve ata tohumlarının da olduğu bir çalışma yürütecek, bölgedeki unlarımızla ekmeği çıkaracağız. İhtiyacı olan birçok dostumuza, ailemize ekmek ve günde bir kez yemek desteği verme projemiz var. Bugün fabrikada istediğimiz şekilde ekmek yapabilecek ekibimiz var. 7 bölgede büfeler kurduk ve mahallelerde vatandaşlarımız ekmeği rahatlıkla alabilirler. Ekmeklerimiz 3 liradan satılacak ve yıl boyunca zam yapılmayacak. Belediyemizin, dostlarımızın ve emekçilerin emeğiyle çalışmamız bu noktalara geldi. İlimizde fırın esnafı da var, onlara zarar vermeyecek şekilde hizmetimizi yürütüyoruz.” dedi.

Dersim’de belediye dayanışmayla halk ekmek fırınını hizmete açtı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!