Elazığ Belediyesi haklarını isteyen 16 şoförü işten çıkardı

featured

Evren DEMİRDAŞ/ELAZIĞ

AKP’li Elazığ Belediyesi’ne bağlı EBAUŞ A.Ş.’de 5 yıldır otobüs şoförü olarak çalışan ve sözleşmelerinin yapılmasını ve kendilerine söz verildiği gibi BELPER’e geçirilmelerini talep eden 16 otobüs şoförü iş bıraktı. Belediye yönetimi ise talepleri karşılamak yerine şoförlerin işlerine son verdi.

Elazığ Belediyesi iştiraklerinden EBUAŞ A.Ş. bünyesinde çalışan otobüs şoförleri 5 yıldır yapılmayan sözleşme ve BELPER’e geçiş talepleri  belediye yönetimi tarafından verilen sözlere rağmen tutulmadı.

Uzun yıllardır haklarını alamayan şoförler taleplerinin dikkate alınması için iş bırakma yoluna gitti.  Belediye yönetimi söz verdikleri gibi işçilerin BELPER‘e geçişlerini sağlamadığını gibi bu işçilerin görevine son verdi.  

Şoförlerin işine son veren belediye yönetimi ise sadece ‘Bu alanda görevlendirilmek üzere işe alımları gerçekleştirilen çalışanların maaş ve özlük hakları noktasında bugüne kadar hiçbir kayıpları söz konusu dahi olmamıştır‘ diyerek işçileri suçladı. 

BELEDİYE ‘HAKSIZ TALEP’ DEDİ, İŞÇİLERİ SUÇLADI

Elazığ Belediyesi tarafından ELBÜS personeliyle ilgili yapılan yazılı açıklamada, “EBUAŞ bünyesinde özel eğitimle donatılarak ELBÜS’leri kullanmak üzere görevlendirilen sürücüler, 29 Aralık tarihi itibariyle hiçbir hukuki zemine dayanmaksızın EBUAŞ bünyesinden BELPER bünyesine geçme talebiyle iş bırakma yoluna gitmişlerdir. Sadece bu alanda görevlendirilmek üzere işe alımları gerçekleştirilen çalışanların maaş ve özlük hakları noktasında bugüne kadar hiçbir kayıpları söz konusu dahi olmamıştır. Başta maaş ödemesi olmak üzere bir gecikme dahi yaşamamalarına rağmen, ortaya koydukları haksız taleplerle vatandaşlarımızın kısa süreli de olsa mağduriyetlerine sebep olmuşlardır. Bu çalışanlar hakkında kurumumuz tarafından gerekli yasal işlemler başlatılmıştır. Vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti, en ideal şekilde sunmak hedefiyle şehrimize hizmet etmeyi birincil önceliğimiz olarak kabul ediyoruz. Vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmet kalitesini düşürmeye yönelik girişimlere asla müsamaha gösterilemeyecektir” denildi.

“‘SÖZLEŞME YAPACAĞIZ’ SÖZLERİNİ TUTMADILAR”

İsminin yazılmasını istemeyen işten çıkartılan şoförlerden biri şunları söyledi;

“Elazığ Belediyesi bünyesinde olan EBAUŞ A.Ş. de şoför olarak çalışıyordum. Dün ben dahil  16 şoförün çıkışını verdiler. Bize verilen sözler tutulmadı. 5 yıldır sözleşmesiz bir şekilde çalışıyorduk. Sözleşmemizin yapılması ve şirket bünyesinden BELPER’e geçme taleplerimiz olmuştu. 

Özel kalem müdürü bizlere ‘Sizi BELPER bünyesine alacağız, sözleşmelerinizi yapacağız’ diye sözler vermişti ancak sözlerini tutmadı.  ‘Siz bize söz verdiniz’ diye hatırlatmamıza rağmen ‘Ben size o sözleri vermedim,  siz yalan söylüyorsunuz’ diye inkar etti” ifadelerini kullandı.

Elazığ Belediyesi haklarını isteyen 16 şoförü işten çıkardı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!