DSÖ, Türkiye’de havası temiz olan tek ili açıkladı

DSÖ, Türkiye'de havası temiz olan tek ili açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hava kirliliğine karşı çalışmalarını yayınladığı raporda, bir şehrin ‘temiz havaya sahip’ olarak kabul edilmesi için gereken standartlar belirlendi.

Küresel ölçekli hava kirliliği, her geçen yıl artmakta. Türkiye de hava kirliliği nedeniyle sorun yaşayan ülkeler arasında yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yayınladığı son raporlara göre insanların yüzde 90’ının üstünde kalan bir kısım, her gün kirli hava soluyarak yaşamına devam ediyor.

DSÖ tarafından belirlenen ve ‘temiz hava’ kriterleri dikkate alınarak yapılan çalışmalarda, Türkiye’den yalnızca tek bir şehir için ‘havası temiz’ onayı verildi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, DSÖ limit değerlerine uyan sadece Hakkari’nin olduğunu kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Hakkari dışında ülkemiz de Dünya Sağlık Örgütü kılavuz değerlerine uyan bu limitlerin altında başka yaşam alanı yok. Ülkemiz için baktığımızda aslında hava kirliliği büyük bir sorun. Biz biliyoruz ki açıklanan rapora göre, ülkemizde geçtiğimiz yıl hava kirliliği kaynaklı sağlık sorunları nedeniyle yaklaşık 42 bin kişi yaşamını yitirdi. Bu sorunların içerisinde akciğer kanseri var, hava yolu enfeksiyonları, kronik hava yolları hastalıkları var, kalp damar sistemi dolaşım yolu hastalıkları var. Bunlarla bağlantılı hastalıkların yanında yaşam kalitesini etkiliyor hava kirliliği” dedi.

Prof. Dr. Varol, ülkede ölümlere neden olan risklerin tanımlandığını ifade ederek, “Uyku düzenini bozuyor, depresyona neden oluyor. Yeni açıklamalar bu yönde. Hatta şöyle çalışmalarda var; 2009 ve 2019 yıllarında Türkiye’de ölüme neden olan riskler tanımlanmış. Mesela hava kirliliği bunlara neden olan ilk 5 hastalık arasında yer alıyor ve bu çok önemli.

Onun üstünde mesela tümörler, dolaşım sistemi hastalıkları, kronik akciğer hastalıklarının hepsi var. Dolayısıyla ülkemizde hava kirliliği hem yaşam kalitesini etkileyen, başta kanserler olmak üzere, sağlığımızı bu yönde etkileyen risklerin içinde yer alıyor” diye konuştu. (Kaynak: Halk TV)

DSÖ, Türkiye’de havası temiz olan tek ili açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!