Diyarbakır’da 8 Mart için toplanan kadınlara engel

featured

İnanç YILDIZ/DİYARBAKIR 

Diyarbakır’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla DAKAP’ın yaptığı çağrıyla kadınlar Parkorman’da toplanmaya başladı. Yüzlerce polis parkın giriş ve çıkışlarını yoğun güvenlik altına alırken, kadınların bir araya gelmesine izin verilmedi. Parkın içinde ve girişinde toplanan kadınlar ayrı ayrı polis çemberine alındı. Yürütülen müzakereye rağmen polis, kadınların bir araya gelmesine engel oldu. Ancak polis ara ara kadınlara “Bulunduğunuz yerde açıklama yapabilirsiniz” anonsu yaptı.

Ablukaya alınan kadınlar, “Dem dema jin jiyan azadi ye” pankartı arkasında bir araya geldi. Kadınlar sık sık “jin jîyan azadî”, “Direne direne kazanacağız”, “Kadınlara değil katillere barikat”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” ve “Hükümet istifa” sloganlarını attı.

AYDENİZ: KADINLAR SİZDEN HESAP SORACAKTIR

Bekleyiş sürerken kadınlar, mum yakarak oturma eylemi yaptı. Bu sırada tepkisini dile getiren DBP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, depremde yaşamını yitiren kadınlar içinde toplandıklarını ancak izin verilmediğini söyledi. “Aydeniz, depremde hâlâ insanlar acılarını unutmamışken, bu kadar güç ile insanları kurtarmak yerine kadınların önüne barikat kuruluyor. İstifa etmek yerine, kadınlar engelleniyor. Kadınlar asla geri adım atmayacaktır. Kadınlar her koşulda kendi yaralarını saracak, sizden hesap soracaktır.” diye konuştu.

KAYA: ACIMIZI ÖFKEMİZİ YASIMIZI ANLATMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, “Sevgili kadınlar bu sene zaten 8 Mart yürüyüşü programımızda yoktu. Biz acımızı öfkemizi yasımızı anlatmak için bir araya geldik. Ama bunların nasıl kadın düşmanı olduklarını biliyoruz, nasıl Kürt düşmanı olduklarını biliyoruz. Depreme yaşadığımız her şey bir daha bize gösterdi. İnsanları günlerce ölüme, açlığa, susuzluğa ve soğuğa mahkum ettiler. Bugün burada olan kadınlar oradaki herkese yetişti. Yaraların yaralarına, ihtiyaçlarına yetişti. Ama bugün talimatla iş yapanlar talimatla insanların ölümüne sebep olanlardır” ifadelerini kullandı.

Kaya’nın dağılacaklarını belirttikten sonra polis, toplu dağılmaya izin vermedi. Polis, kadınları küçük gruplara ayırarak dağılmalarına izin verdi.

Diyarbakır’da 8 Mart için toplanan kadınlara engel

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!