‘Diyarbakır Newrozu’ on binlerin katılımıyla kutlandı

featured

Fırat BULUT/DİYARBAKIR 

Sabahın erken saatlerinde Newroz alanına akın eden on binlerce kişi ‘baharın ve direnişin’ sembolü Newroz’u coşkuyla kutladı.

Bu yıl Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere adanan Newroz kutlamalarının finali Diyarbakır’da yapıldı. 

Binlerce yıldır halkların “diriliş ve yeniden doğuşun” sembolü olarak kutladığı Newroz bayramı 7’den 70’e on binlerin katılımı ile kutlandı. 

Sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce kişi Newroz’un kutlanacağı Bağlar’daki Newroz Parkı’na akın etti. 

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Newroz’da alana girenler iki farklı noktada aranarak içeri alındı. 

Arama noktalarında çakmak, kalem, makyaj gibi malzemelerin alana sokulmasına izin verilmezken, yöresel kıyafet giyen onlarca genç sabah saatlerinde gözaltına alındı. 

IMG-20230321-WA0009

“Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen kutlamada siyahlara bürünen dev sahneye “Bila serê gelê me sax be” (Halkımızın başı sağolsun) yazıldı. 

Ayrıca Newroz alanına 2017 Newroz’unda polis kurşunuyla öldürülen Kemal Kurkut’un posteri ve İran rejim güçleri tarafından katledilen Jina Emini’nin posteri asıldı. 

Saat 10.00’da tertip komitesinin konuşmasıyla başlayan Newroz kutlamasına çok sayıda siyasetçi de katıldı. Newroz’a, Diyarbakırlıların yanı sıra çevre illerden ve yurt dışından katılanlar da oldu. Alandaki Nijeryalı grup gençlerin ve kadınların büyük ilgisini çekti. Sabah saatlerinden itibaren genç, yaşlı, kadın, çocuk binlerce kişi Newroz alanına akın etti. Yöresel kıyafetler ve flamalarla renk cümbüşüne dönen Newroz alanında gençler öbekler oluşturarak halaylar çekildi. 

IMG-20230321-WA0007

Yapılan konuşmalar ve müzik dinletisinin ardından saat 15.30 sularında Newroz programı sona erdi. Kitle alandan ayrılırken zaman zaman gençler ile polisler arasında gerginlik yaşandı, 18 yaş altı çok sayıda genç polisler tarafından gözaltına alındı. 

2023 Newroz’u Maraş merkezli depremlerin gölgesinde kutlansa da on binlerce kişi alanı doldurdu.

‘Diyarbakır Newrozu’ on binlerin katılımıyla kutlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!