Diyarbakır hasır bileziği coğrafi işaret aldı

featured

Ticaret ve Sanayi Odası’nın Diyarbakır Kuyumcular Odası ile birlikte düzenlediği toplantıda Oda Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Ay açıklama yaptı. Ay, açıklamasına Gazze’ye yapılan saldırıları kınayarak başladı. Diyarbakır Hasır Bileziğinin hak ettiği değeri bulması için bu çalışmayı yaptıklarını belirten Ay, bazı etkinlikleri Gazze’ye yönelik saldırılar nedeniyle iptal ettiklerini kaydederek, şöyle dedi:

“Diyarbakır, maden sanatı alanında da ilklerin yaşandığı kadim bir kenttir. Yerleşik yaşamın ilk yaşandığı yerlerden olan ilimiz, aynı zamanda Anadolu’da madenden yapılmış ilk takıları kullananların da yurdu olmuştur. İl sınırları içerinde yer alan Çayönü’nde yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgular, bu coğrafyada madeni takıların kullanımının Neolitik Döneme kadar gittiğini göstermiştir. Önemli kültür bölgelerinden olan ilimiz, birçok alanda olduğu gibi, geleneksel el sanatları alanında da ileri bir düzeydedir. Özellikle kuyumculuk geçmişte olduğu gibi günümüzde de en önemli el sanatları arasında varlığını sürdürmektedir.”

whatsapp-image-2023-10-18-at-144105-1

Ay sözlerine şu şekilde devam etti;

“Diyarbakır Hasır Bileziği’ni diğer hasır bileziklerden farklı kılan en önemli özellikleri kısaca sıralamak isterim, Diyarbakır Hasır Bileziği tamamıyla el işçiliği ile yapılan, 180 ile 200 parçadan oluşan, Mezopotamya’yı temsil eden güneş ve gül motifleri ve kilit sisteminin kullanılması onu diğer bütün hasır bileziklerinden ayıran temel özelliklerin başında gelmektedir. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizin geleneksel el sanatlarında hak ettiği noktaya gelmesi için çalışmalarımızı devam ettirdiğimizi ve kısa süre içinde Kişnişli Kolye tescilinin de yapıldığı ve kısa süre içinde sonuçlanacağı müjdesini paylaşmak isterim.”

AMACIMIZ BU SANATA OLAN İLGİYİ ARTTIRMAK VE YENİ USTALAR YETİŞTİRMEK

whatsapp-image-2023-10-18-at-144107-1

Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mehmet Yüksel;

“Amacımız bu sanata olan ilgiyi arttırmak ve yeni ustalar yetiştirmek. Şu anda Diyarbakır Hasır Bileziğini Çevre illere de gönderiyoruz. Yurtdışı fuarlarına katılıyoruz ve bileziği tanıtmaya çalışıyoruz. Son olarak Dubai’deki bir fuara katıldık. Orada çok olumlu dönüşler aldık. Bir bileziğini yapımı bir iki gün sürüyor. Seri üretime geçmemiz gerekiyor. Bu konuda çok iyi çalışan firmalarımız var. Eğer sayıyı arttırabilirsek, biran önce ihracata başlayacağız. Şeklinde konuştu.

Diyarbakır hasır bileziği coğrafi işaret aldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!