Gençlerin ilgi göstermediği bileyicilik mesleği yok olmaya yüz tutmuş

featured

Gelişen teknolojinin karşısında yok olma tehlikesi yaşayan mesleklerden biri de bileyicilik. Son yıllarda gençlerin ilgi göstermediği ve usta sayısının azaldığı mesleğin durumunu Van’da bileyicilik yapan Turan Duran ile konuştuk.

Şenol Balı/Van

Kent merkezinde bulunan dükkanında birçok kesici aleti bileyen Duran, gençlerin bu işte çalışmak istemediğini söylüyor

Teknoloji mesleği hem olumlu hem de olumsuz etkilemiş

Munzur Press’e konuşan Duran, şu sözleri kullanıyor: “Bu bir baba mesleği. ’90’lı yıllardan beri sürdürüyoruz. Martta işimiz başlar sonbahara doğru azalmaya başlar. Daha çok köy yaşamında kullanılan çapa, orak, tırpan ve testere gibi aletleri biliyoruz. Ayrıca testere bizim imalatımızdır. Aynı zamanda satıyoruz. Bıçakları da il dışından getiriyoruz. Genelde işimiz testere ve bıçak üzerine oluyor. Yine ağaç kesmek için kullanılan das ve dehre dediğimiz kesici aletler var.”

Bu işi yıllardır zevk alarak yaptığını aktaran Duran, babasından öğrendiği meslekte gençlerin çalışmak istemediğini belirtiyor. Bu yüzden yalnız çalışan Duran, “Hem makinalarla hem de el emeğiyle işimizi yapıyoruz. Bu işin kaybolmasını istemiyoruz. Teknoloji karşısında ayakta kalsın istiyoruz. Çünkü teknoloji birçok sektörü yok olmakla yüz yüze bıraktı. Örneğin ayakkabı dikiciliği veya eski tarz terzilik gibi. Doğalgaz kullanımı arttıkça odunlar ısınmada kullanılmamaya başlıyor bu da testere ve das ile dehre dediğimiz aletlerin kullanımının durma noktasına geleceği anlamına gelir. Onun dışında teknoloji karşısında nasıl mücadele ederiz bilmiyorum açıkçası.” ifadelerine yer veriyor.

Bileyici Ustası Turan Duran, babasından öğrendiği işi yıllardır sürdürüyor

Gençlerin ilgi göstermediği bileyicilik mesleği yok olmaya yüz tutmuş

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!