Dersim’de Milletvekili Seçimi ve Adaylar

featured

CHP’ye Dersim’de içinde tanınmış iş insanları, avukatlar, eğitimcilerin ve bir doktorun olduğu toplam 14 aday adaylığına başvuru yaptı.  CHP genel merkezi bunların içinden eskiden CHP ile adı pek anılmamış, aday adayları içinden seçilmesine az ihtimal verilen yerel gazeteci ve eğitimci Hüsniye Karakoyun aday gösterdi.

Tunceli’nin Hozat ilçesi doğumlu Hüsniye Karakoyun Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Uzun yıllar öğretmenlik yaptıktan sonra 2004 yılında ailesine ait Tunceli Emek Gazetesi’nin devralarak yerelde gazetecilik yaparak yaşamını sürdürüyor.

Yeşil Sol Parti ise siyasi deneyimi olan, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik ve bir dönem de Dersim Belediyesi’nde Kadın Politikalar Müdürlüğü yapmış olan sosyolog Ayten Kordu’yu milletvekili adayı olarak gösterdi.

Öte yandan AKP, Uluslararası Rafting Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği ve As Başkanlığını dahil, 2017 yılından beri Dersim62spor başkanlığı yapan, kendine ait şirketiyle İstanbul’da çalışma yürüten tanınmış İş İnsanı, evli, iki çocuk babası Mimar Hakan Özer’i aday olarak gösterdi. Hakan Özer, 2018 seçimlerinde de birinci sırada aday olmuş ve 13,34 oy almıştı.

MHP ise Çemişgezek Ulukale Köyü doğumlu Elazığ’da ikamet eden, bir dönem Dersim’de MHP İl Başkanlığı yardımcılığı yapmış Nilgün Dalkılıç’ı aday gösterdi.

IMG-20230412-WA0002
tablo

Dersim’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu tartışmasız en favori aday olarak öne çıkarken milletvekili seçimlerinde tercihler adaylardan ziyade politik tercihlerle belirleniyor.

HDP (Yeşil Sol Parti) adayını belirlerken kentin özgünlükleri ve sorunlarına dönük çözümden ziyade “Kürt Sorunu” başta olmak üzere genel sorunlara karşı temsiliyeti gözettiği anlaşılıyor. HDP seçmeni politik tercihleriyle hareket eden bir kitledir. Geçen seçimlerde yüzde 52,7 oy aldığını varsayarsak bu seçimlerde de en etkili parti olacağını düşünebiliriz. Bu anlamıyla Ayten Kordu yıllarca HDP geleneği içinde yer almış, emek vermiş, emekçi, mütevazı bir insan olarak biliniyor.

Geçen seçimlerde 26,49 oy alan CHP ise tercihini eğitimci ve gazeteci olan kadın aday Hüsniye Karakoyun’dan yana kullandı. Karakoyun mesleğinden ötürü Dersim’deki sorunları bilen, yazan biri. Arkasına Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olma ihtimali/rüzgarını alarak da kazanmak isteyecektir. Ancak CHP’nin aday belirlenmesinin yerelde rahatsızlık yarattığını ve oyların dağılacağı ihtimalini de göz ardı etmemek lazım. Hüsniye Karakoyun bu sorunu giderecek midir, zamanla ve oy oranlarıyla görmüş olacağız.

AKP şimdiye kadar milletvekili çıkaramadığı Dersim’de tanınan, bilinen iş insanı Hakan Özer’i aday göstermesi sürpriz olmadı.  Geçen seçimlerde yine aday olan Hakan Özer’in 13,34 oy oranını koruması bile bir başarı sayılabilir. Kentin sorunlarına karşı ilgili, samimi bir duruş sergileyen Hakan Özer yardımseverliğiyle de biliniyor.

HDP gibi MHP’nin de oyları politik tercihler sonucu belirleniyor. O yüzden MHP’nin oy oranında bir değişiklik beklenmemelidir.

Sonuç olarak Dersim’in işsizlik, göç, ulaşım, tarım ve hayvancılık alanındaki sorunlar gibi ekonomik; toplumsal barış, adalet, OHAL, çevre, kültürel ve inançsal sorunlar gibi politik sorunları var. Bir milletvekili çıkaracak olan Dersim’de bu sorunlar çözüm bekliyor. Seçim sonuçları ne olursa olsun seçilecek vekilin bu sorunlar üzerinde durması ve çözüm üretmesini beklemek hepimizin hakkı. Demokratik, adil ve barış içinde bir seçim dileğiyle bütün adaylara başarılar diliyoruz.

Dersim’de Milletvekili Seçimi ve Adaylar

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!