Depremin 7. günü! Oktay: 24 bin 617 vatandaşımızı kaybettik

featured

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerin 7. gününde bilgi verdi. Oktay “Ne yazık ki hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor, 24 bin 617 vatandaşımız hayatını kaybetti” dedi.

Bu aşamada son derece kritik olan bir sürecin de sağlık boyutu olduğunu belirten Oktay, arama kurtarma çalışmaları devam ederken sürenin ilerlemesiyle birlikte sağlık sorunlarının da ön plana çıktığını söyledi. Oktay, “Salgın hastalıkların önüne geçmek son derece kritik. Önleyici sağlık tedbirlerini alıyoruz. Salgın hastalıkları önleyici her türlü tedbir hızlı olarak alınmakta ve takip edilmekte.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 12 Şubat gece 01.00’de yaptığı açıklamada  sahadaki 32 bin 71 arama kurtarma ekibinin çalıştığını söyledi. Hayatını kaybeden kardeşlerimizin defin işlemleri, kimlik tespitleri, adli süreç boyutu da tüm hızıyla devam ediyor.” dedi.

Hava ve deniz araçlarının kullanılmaya devam edildiğini anımsatan Oktay, “26 gemi, 70 uçak ve 114 helikopterimiz şu anda kullandığımız filoda. 45 İHA ve 9 dron ile birlikte tüm çalışmalar devam ediyor. Arzumuz arama kurtarma çalışmalarını titizlikle devam ettirip umudumuzu son ana kadar sürdürmek.” değerlendirmesinde bulundu.

adiyamanDuygu21280

Fotoğraflar: Duygu KIT

DEPREM SUÇLARI SORUŞTURMA BÜROLARI KURULDU

 “Ölüm ve yaralanmalara sebep olan binalarla ilgili adli süreç titizlikle takip edilecek” diyen Oktay, 10 ilde Adalet Bakanlığınca ölüm ve yaralanmalara ilişkin Deprem Suçları Soruşturma Bürolarının kurulduğunu söyledi.

Oktay, “Şu ana kadar 10 ilde depremde yıkılan binalarla ilgili sorumluluğu tespit edilmiş 131 şüpheliden biri tutuklanmış, 113’ü hakkında gözaltı talimatı verilmiştir. Dolayısıyla tüm süreçte hassasiyet sonuna kadar devam edecek. Özellikle ağır hasar alan binalar, ölümlere, yaralanmalara sebep olan binalarla ilgili gerekli adli süreç sonuçlanana kadar titizlikle bunun takibini yapacağız.” açıklamasını yaptı.

Geçici barınma boyutunda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Oktay, hem stok hem yeni tedarik sürecinin yurt içi ve yurt dışından tüm hızıyla devam ettiğini anlattı. Bir an önce tüm afetzedeleri rahatlatmaya odaklandıklarını dile getiren Oktay, “Dünyanın birçok bölgesinden gelen yardımların yanı sıra satın alma boyutunda da yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu da Türkiye’nin dış dünyayla olan entegrasyonu ve dostlarıyla yakınlığının bir sonucu. Bu da bize güç veriyor. Uluslararası camia da bizlerle ve afetzedelerle dayanışma gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Depremin 7. günü! Oktay: 24 bin 617 vatandaşımızı kaybettik

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!