Borç içindeki kayyum yol ve kreş alanını satışa çıkardı

featured

Metin Yoksu/Batman

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan ve yerlerine kayyum atanan Batman Belediyesi Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ile Songül Korkmaz HDP Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran kentteki gazeteciler ile sabah kahvaltısında bir araya gelerek açıklamalarda bulundular. Kahvaltı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan eski Batman Belediye Eş Başkanları kayyum belediyesinin borç batağında olduğunu vurgulayarak belediyenin kreş ve yolların da içinde olduğu hizmet varlık alanlarının satışa çıkarıldığını öne sürdüler.

IMG-20220813-WA0016

“HALKA KAYYUM İCRAATLARINI ANLATACAĞIZ”

Basın toplantısında ilk olarak konuşan görevden alınan Batman Belediyesi Eş Başkanlarından Songül Korkmaz kayyum belediyesinin icraatlarının halka hizmet etmek değil belediyeyi borç batağına sokmak ve belediye varlıklarını satmak olduğunu iddia ederek şöyle konuştu: “Bugün burada kayyumun yaptığı son icraatlarını açıklamak için bir araya geldik. Şunu başta belirtmek isterim partimizin kararıyla 19 Ağustos’a kadar bütün mahalleleri gezerek kayyum belediye de ne icraatlar yapmış neler yapmış hepsini halkımıza anlatacağız. Ayrıca şunu da söylemek isterim HDP’nin bölgede kazandığı 3 büyükşehir ve diğer il ve ilçe belediyelerine kayyumlar atanmıştı, bu kentlerde de kayyum icraatları nelerdir bu bölgelerde de örgütümüz bunu halka anlatacak. Kayyum yönetimi Batman Belediyesin’de göreve geldiği ilk gün ilk iş olarak kadın müdürleri görevden alarak yerlerine erkek müdürler atayarak kadın iradesini yok saydıklarını ilk icraatlarında ortaya koydular. Bizler belediyede kadın erkek eşitliğine özen gösterdik, birçok bölüme kadın müdürler atadık, ancak kayyum kadın müdürlere tahammül edemeyerek yerlerine erkek müdürler atadı.”

“YOL VE KREŞ ALANI SATIŞA ÇIKARILDI”

Songül Korkmaz’ın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Eski Batman Belediyesi Eş Başkanı Dr. Mehmet Demir belediyenin temel görevinin kamu hizmeti olduğunu vurgulayarak konuşmasına şu sözler ile başladı: “Belediye kaynaklarının ranta dönüştürülmesi birilerinin zengin edilmesi değildir. Halkın hizmetine harcanmasıdır. Belediye hizmet alanları satılsın diye 18 kapsamında vatandaştan kesilmiyor. Vatandaşa hizmet verebilsin diye vatandaşın arsasından kesiliyor. Batman’daki tüm kurumların ihtiyaçları Batman Belediyesi’nin bütçesinden karşılanıyor. Belediye ihalelerinin çoğu açık ihale yerine pazarlık usulü ile yapılıyor ve belli kişiler ihale alarak zenginleştiriliyor. Belediye artık birilerinin raht alanına dönüşmüş durumda. Belediyeyi borç batağına sürüklemeleri yetmiyormuş gibi belediye hizmet alanlarını da satarak giderayak elde ne varsa hepsini götürmeye çalışmaları utanç duyulacak bir durumdur.”

Demir açıklamasının devamında kayyum belediyesinin kanunsuz şekilde kamu alanlarının satışa çıkardığını dile getirerek şöyle devam etti: “Batman Gilbreş mevkiinde 135/2, 500 metrekarelik alanın mevcut durumu yol olmasına rağmen satışa çıkarılmıştır. Görüldüğü gibi vatandaşları dahi kandırmaya çalışmaktadırlar. Bahçelievler Alyans Düğün Salonu’nun yanı, Millet Bahçesi’nin karşısında 1603 metrekarelik alan kreş olarak planlanmıştır. O bölge ciddi anlamda kreşe ihtiyaç duymaktadır. Bu amaçla hizmet verebilecek başka alanlarımız yoktur. Bir önceki kayyum Birlik Vakfı’na vermişti. Mahkeme kararı ile geri almıştık. Şimdi de satışa çıkardılar”

Dr. Mehmet Demir belediyenin toplamda 11 hizmet alanını satışa çıkardığını öne sürerek sözlerini şöyle tamamladı: “Bu alanlar hizmet alanıdır. Şunun çok iyi bilinmesini istiyoruz. 10 ay sonra iktidar gidince yeniden göreve geleceğiz. Ve göreve geldiğimizde idare mahkemesine davalar açarak bu satışları durduracağız. Batman’a ihanet edilmesini istemiyorsanız bu alanları kimse satın almasın, eğer alan olursa göreve geldiğimizde tüm belediye yetkilerini kullanarak bu usulsüzlüklere ortak olanlara karşı yetkilerimizi sonuna kadar kullanacağız.”

Borç içindeki kayyum yol ve kreş alanını satışa çıkardı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!