Bir ayda 7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldi çiftçiler isyan etti

featured

Evren Demirdaş/Elazığ

Elazığ’ın merkez Kozova bölgesinde bulunan Fatmalı, Muratcık, Dallıca, Dambüyük, Koruk ve Pirinççi köylerinde pancar ekimi yapan çiftçilere bir ayda 7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldi. Gelen yüklü elektrik faturalarının altında kalkamadıklarını ve ödeyemeyecek duruma geldiklerini belirten çiftçiler, yetkililere tepki göstermek amacıyla eylem yapacaklarını açıkladı. Muratcık köyünde toplanan çiftçiler adına konuşan çiftçi Kürşat Aykaç, bir ayda sadece kendisine gelen elektrik faturasının 1 milyon 380 bin lira olduğunu vurgulayarak, “Kuzova olarak biz çiftçiler ölmüşüz. Yarın bu topraklarımıza icra koyar hepsini alırlar” diye konuştu.

“7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldi”

Bir ayda 5 köye toplamda 7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldiğini belirten Aytaç şunları söyledi: “Şu an biz köylülerin bu gelen elektrik faturasını ödeme şansımız yok. Bu parayı veremeyiz. Pancarın yeni satış fiyatı bile belli değil. Elektrik ve sulama sorunuyla ilgili yetkililerin bizlere vermiş olduğu sözlerin hiçbirisi tutulmadı. 29 Temmuz’da güneş enerjisi santralinin ihalesi olacağını ve burada biz çiftçilere mahsuplaştırma sözü verildi. Ancak herhangi bir ilerleme yok. Temmuz ayında 7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldi. Ağustos ayında da yine aynı rakam gelecek. Bu rakam Eylül’e kadar yaklaşık 22 milyon lira bir borç olacak. Bizim bu paraları ödeyecek bir durumumuz yok. Tarlamızı satsak yine ödeyemeyiz. Pancarımızın hepsini versek yine ödeyemeyiz. Buna devletimizin bir an önce el koyması lazım.”

“Derdimizi kime anlatacağımızı şaşırdık”

Daha önce yaşamış oldukları elektrik faturalarının sorunlarıyla ilgili yapmış oldukları eylem sonrasında köylerine Elâzığ Valisi Ömer Toraman’ın geldiğini ve sorunun çözümüyle ilgili sözler verdiğini ileri süren Aykaç, şu ifadeleri kullandı: “Vali Bey köyümüze gelerek buradaki pompa binasına baktı ve bize, ‘siz elektriği karşılayacaksınız biz de arazinin bütün giderlerini biz karşılayacağız’ diyerek vaat verdi. Tabi bu söz tutulmadı. Vali’nin verdiği sözlerden bir tanesi de GES yapılıp kalan borçları da mahsuplaştırmak olacaktı ama oda olmadı. Biz ne yapacağımızı şaşırdık. Yarın taahhütlü icra kağıtlarını yollarlar. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘dağı taşı ekin biz çiftçimizin arkasındayız’ demişti hani kim var arkamızda? Burada kime derdimizi anlatacağımız da şaşırdık. Milletvekillerimizden de şikayetçiyiz.  Metin Bulut (AKP Elâzığ Milletvekili) kendisi bizzat gelip burada 700 bin lira vaadini veren kendisiydi ve bize bu ekimi yaptıran da kendisiydi. ‘Ekin yanınızdayım eğer bir sıkıntı olursa ben sizden önce yürürüm’ dedi. Hani nerede o da boş.  Tarım Bakanlığımızda bu sorunumuzla ilgili görüşmek için randevu talep ediyoruz. Çünkü buradaki olaylardan haberi olmadığı için buradakiler yalan dolanla gidiyorlar. Gerçek çiftçiyi gelsin dinlesin gerçek neyse öğrensin.”

“Hepsi bize yalan söyledi”

Yüklü elektrik faturalarının çözümü için AKP Elâzığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım’ı da aradıklarını söyleyen Aykaç, “Kendisi ‘Erzurum’da kampım var dedi kamp bittikten sonra Ankara’da il başkanları toplantımız var’ diye cevap verdi. Ben de ‘bize kim bakacak’ diye sordum ‘il başkan yardımcısı sizi arayacak’ dedi. Ama il başkan yardımcısı ne aradı ne sordu. Bu duruma karşı artık eylem yapmayı düşünüyoruz sesimizi cumhurbaşkanı duyana kadar bizde yürüyeceğiz. Bu saatten sonra ne vali ne milletvekili sadece cumhurbaşkanımıza sesimizi duyuracağız. Çünkü buraya gelenlerin hepsi bize yalan söylediler” ifadelerini kullandı.

Bir ayda 7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldi çiftçiler isyan etti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!