Başarır ve Türkkan hakkındaki fezlekeler TBMM’de

featured

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkındaki suçlamalara ilişkin hazırlanan fezlekeler Meclis gündemine girdi.

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, 11 Ocak Çarşamba günü CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile ilgili hazırlanan dokunulmazlığın kaldırılması fezlekelerini görüşmek üzere toplanma kararı aldı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon Başkanı Yusuf Beyazıt, komisyonu İYİ Partili Türkkan ve CHP’li Başar hakkındaki iki ayrı fezlekeyi görüşmek üzere 11 Ocak Çarşamba günü toplantıya çağırdı.

TÜRKKAN’A ‘ŞEHİT YAKININA HARAKET’, BAŞARIR’A ‘MAHKEMEYE MÜDAHALE’ SUÇLAMASI

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın şehit yakınına ‘hakaret’ ettiği, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın mahkeme heyetine ‘müdahale ettiği” suçlamalarına ilişkin hazırlanan dokunulmazlık dosyalarını gündemine aldı.

11 OCAK’TA KOMİSYON 2 FEZLEKE İÇİN TOPLANACAK

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, 11 Ocak Çarşamba günü CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile ilgili hazırlanan iki ayrı dokunulmazlığın kaldırılması fezlekesini görüşmek üzere toplanacak.

Komisyon Yusuf Beyazıt başkanlığında saat 14.30’da toplanaca.  Ali Mahir Başarır ve Lütfü Türkkan hakkındaki yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin iki ayrı fezlekenin görüşülmesine başlanacak. 

ALİ MAHİR BAŞARIR HAKKINDA NEDEN FEZLEKE HAZIRLANDI?

CHP’li Ali Mahir Başarır görevinden alınan CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman hakkındaki davaya katılmış, kararlara tepki göstermişti.  Başarır’ın Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava sırasındaki tepkileri yargılamaya müdahale kabul edilerek “duruşma hakimlerine alenen hakaret” ve “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarından fezleke düzenlenmişti.

LÜTFÜ TÜRKKAN HAKKINDA ‘KÜFÜR’ FEZLEKESİ 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 5 Kasım 2021’deki Bingöl gezisi sırasında Akşener hakkındaki sözleri nedeni ile şehit ağabeyi Tahir Gümren ile Lütfü Türkkan hakkında ağız dalaşı yaşanmıştı. Tahir Gümren’in Akşener hakkında “Bu kadına inanmayın, bu kadın beni mahkemeye verdi. Ben bunun yüzünden cezaevine gireceğim” sözleri üzerine  Türkkan, hakaret içeren sözler sarf etmişti. Lütfü Türkkan daha sonra  gelen tepkiler üzerine, Meral Akşener’in talebiyle İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa etmişti. 

Başarır ve Türkkan hakkındaki fezlekeler TBMM’de

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!