Anayasa Mahkemesin’den ek MTV kararı

featured

Anayasa mahkemesi, ek MTV’nin iptal talebini oy birliği ile reddetti. Mahkeme 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un, “ek motorlu taşıtlar vergisi” alınmasını öngören maddesinin bazı hükümlerinin iptaline ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi istemiyle CHP’nin yaptığı başvuruyu esastan görüştü. Kararda bir defaya mahsus olmak üzere eklenen ek Motorlu Taşıtlar Vergisini düzenleyen hükmün Anayasa’ya uygun olduğuna ve iptal isteminin reddine karar verdi.

TBMM Genel Kurulu’nda haziran ayında kabul edilen torba yasa ile Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerinin azaltılması amacıyla bir defaya mahsus ek Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulanması kararlaştırılmıştı.

İkinci taksitin son günü 30 Kasım

Yaklaşık 10 milyon civarı olan otomobil için ek MTV’nin son ödeme günü 30 Kasım olarak belirlendi. Ek MTV’den 2’nci taksitte 30 milyar gelir elde edilmesi bekleniyor. 6 Şubat depremleri sonrası ek MTV 2 taksit olarak belirlenmiş, 2023 yılı Ağustos ve Kasım aylarında iki eşit taksitte ödenmesine yönelik düzenleme yapılmıştı.Geçmiş ödeme dönemini kaçıran araç sahipleri aylık yüzde 2,5 faiz ile ilk taksiti ödeyebilecek.

Ek MTV ödenmediği takdirde araç muayeneleri yapılmayacağı gibi trafikten çekme, hurdaya ve yurt dışına çıkarma dolayısıyla tescil kapatma işlemleri de gerçekleştirilemeyecek.

Anayasa Mahkemesin’den ek MTV kararı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!