Gezi Parkı davasında karar çıktı

featured

Yargıtay 3.Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında kararını açıkladı. Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis, Tayfun Kahraman, Can Atalay, Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden’in 18’er yıl hapis cezaları onandı.

Yargıtay 3.Ceza Dairesi, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesinin 25 Nisan 2022’ de verdiği kararın temyiz incelemesini tamamladı.

Açıklanan kararda, Türk Ceza Kanunu’nun 312/1 maddesi gereğince, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Osman Kavala hakkındaki mahkumiyet hükmü onandı.

Daire, aynı zamanda “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım ” suçundan 18’er yıl hapis cezası verilen Can Atalay, Çiğdem Mater Utku, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden’in mahkumiyet hükümlerinin de onanmasına karar verdi.

BOZMA KARARLARI

Yargıtay 3.Ceza Dairesi, Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkında verilen 18’er yıl hapis cezası kararını bozdu.

Kararda kişilerin eylemlerinin “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım ” kapsamından olmadığı açıklandı. Açıklanan kararda Altınay, Ekmekçi ve Yapıcı’nın “toplantı ve gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Daire, Yapıcı ve Altınay’ın adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesini kararlaştırdı.
Kararın ardından Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ayşe Mücella Yapıcı tahliye edildi.

Gezi Parkı davasında karar çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!