Altın Portakal Film Festivali iptal edildi

featured


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek “Hiç kimsenin şüphesi olmasın festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim.” “Gelinen noktada büyükşehir belediyesi olarak, yıllara meydan okumuş festivalimizin, bazı kişilerin eline malzeme edilmesine, sinema emekçilerinin hakkının yenmesine asla izin vermeyeceğim”.

Muhittin Böcek, “Başta festival yönetmeni olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir.” “Konunun tüm ülkeyi, Antalya’yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır.”
“Bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan bu süreç sebebi ile 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum.”

BAKANLIĞI DESTEKLİYORUZ

Aydınlık Gazetesi’ne konuşan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı , “Bakanlığımızın aldığı kararın arkasındayız” ifadelerini kullandı.

Karadağlı, 11 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak atanmıştı.

KANUN HÜKMÜ

Kanun hükmünde kararnamelerle işlerinden çıkarılan kişileri konu alan belgesel krize neden oldu. Belgesel gelen tepkiler üzerine önce Altın Portakal Film Festivalinden çekildi. Yönetmen Nejla Demirci ‘sansür’ diyerek karara itiraz etti. Festivalin 20 jüri üyesi belgesel geri alınmazsa görevlerinden çekileceklerini açıklamıştı.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan 27 yönetmen ve yapımcı, filmlerini festivalden geri çekme kararı almıştı.

Gelen tepkilere dayanamayan Altın Portakal Film Festivali yetkilileri tarafından ‘Kanun Hükmü’ belgeselini festivale geri aldıklarını içeren bir yazı yayınlandı. Kararlarında “Filmdeki kişinin hakkında yargı sürecinin devam etmediğinin” belgelenmesinin etkili olduğu belirtildi.

Altın Portakal Film Festivali yetkilileri belgeseli geri aldığını açıklamalarından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı, festivalden çekildiğini duyurmuştu. Daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı da festivalden desteğini çekti.

Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, daha sonra belgeselin tekrar festivalden çıkarıldığını açıklamıştı.

Son olarak Demet Akbağ, jüri başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Altın Portakal Film Festivali iptal edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!