Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e verildi

Her yıl verilen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü, depremin olduğu günden itibaren topluma karşı sorumluluğunu unutmayan ve deprem bölgesindeki yurttaşların sorunlarını sürekli gündemde tutan Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e verildi.

HABER MERKEZİ – 2013 Yılında yaşanan Gezi olayları sırasında Eskişehir’de bir polis memuru tarafından darp edilerek katledilen Gezi olaylarının sembol isimlerinden Ali İsmail Korkmaz adına her yıl verilen Yaşam Ödülü’nü bu yıl deprem bölgesinde yaptığı yayınlar nedeniyle birçok defa saldırılara maruz kalan Ferit Demir ile depremin ilk günlerinde enkaz altında kalanları kurtarmak için bölgelere giden madencilere verilmiştir. Bu çabalarıyla enkaz altındaki yüzlerce yurttaşımıza ulaşan Zonguldak Türkiye Taşkömürü işletmelerinden maden işçileri ve ‘Halkları Yalnız Halklar Kurtarır’ diyerek gönüllü olarak Hatay’a gelip arama kurtarma faaliyetlerine katılan ‘Yunanistan T-34 İşçi Grubu’na verildi.

Eskişehir Makine Mühendisleri Odası’nda düzenlenen basın toplantısında Ali İsmail Korkmaz Yaşam ödülü komisyonu içinde yer alan, Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Eskişehir, Bilecik Tabip Odası, TMMOB İKK, DİSK Bölge Temsilciliği ve KESK Eskişehir Şubeler Platformu temsilcilerinin de hazır bulundu. Düzenlenen basın toplantısında Açıklama metnini okuyan TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu sözcüsü Yahya Kaya 10 yıldır verilen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri’nin 2023 yılında kimlere verileceğinin komisyon tarafından belirlendiğini belirterek şunları söyledi: “Kentlerimize, doğamıza, özgürlüğümüze ve yaşamımıza sahip çıkıyoruz diyerek milyonların sokaklara çıktığı Gezi’nin, o sıcak haziranın üzerinden on yıl geçti. Ali İsmail Korkmaz da bu kentin sokaklarında aynı özlemleri dile geçiren on binlerden biriydi. 2 Haziran gecesi bir sokak arasında pusu kurularak darp edildi, günlerce yaşama tutunmaya çalıştı. Ne yazık ki 10 Temmuz 2013 günü aramızdan ayrıldı. Ali İsmail, daha 19 yaşında, düşlerindeki özgür dünya için kısa yaşamına öylesine anlamlı etkinlikler sığdırmıştı ki. Birçoğumuz bunu, onu kaybettikten sonra öğrendik.”

TMMOB Sözcüsü Yahya Kaya açıklamasının   devamında Ali İsmail korkmaz Ödülü’nün neden verildiğini de şu cümleler ile açıkladı: “Ali İsmail Korkmaz’ın ve milyonlarca yurttaşımızın ortak talebi olan; doğadan, barıştan, özgürlükten ve yaşamdan yana bir gelecek için mücadele edenlerin sesine güç katmak için DİSK-KESK-TMMOB-EBTO ve ALİKEV olarak her yıl Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri’ etkinliği düzenliyoruz.”

Kaya bu yıl verilen 10. Ali İsmail Korkmaz Ödülü’ne kimlerin hangi gerekçe ile layık görüldüğünü de şu cümleler ile açıkladı: “Bu yıl 6 Şubat günü meydana gelen ve tüm ülkemizi derinden etkileyen deprem felaketinde 50 binin üzerinde yurttaşımızı kaybettik. Onuncu yılında ‘Yaşam Ödülleri’mizde en çok da yaşam hakkımıza sahip çıkılması, sağlıklı ve güvenli kentlerde yaşama hakkımızın bir kez daha vurgulanması ihtiyacının farkındayız. Düzenleme komitemiz ödüllerimizi de bu acil ve en insani gündem üzerinden vermeyi uygun gördü. Depremin olduğu günden itibaren topluma karşı sorumluluğunu unutmayan ve deprem bölgesindeki yurttaşların sorunlarını sürekli gündemde tutan gazetecilik anlayışı sebebiyle gazeteci Ferit Demir’e, depremin ilk günlerinde enkaz altında kalanlara yönelik arama kurtarma çalışmalarının yetersiz kaldığında, maden işçilerinin bölgeye gitme ve çalışmalara başlama çabaları halkımızın takdiri ile karşılanmıştır. Bu çabalarıyla enkaz altındaki yüzlerce yurttaşımıza ulaşan Türkiye Taşkömürü işletmelerinden maden işçileri, 6 Şubat depreminde ‘Halkları Yalnız Halklar Kurtarır’ diyerek gönüllü olarak Hatay’a gelip arama kurtarma faaliyetlerine katılan ‘Yunanistan T-34 İşçi Grubu’ 2023 Yılı Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödüllerine layık görülmüştür.”

Yahya Kaya ödül töreninin 3 Haziran günü düzenleneceğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Ödül törenimiz 3 Haziran 2023 günü saat 16.00’da Sanayi Sokak’ta gerçekleştirilecek anmanın ardından saat 17.00’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin de katılımıyla gerçekleştirilecektir. Kaybettiklerimizi unutmayacağız. Yaşama, kentlerimize ve geleceğimize sahip çıkacağız diyen tüm Eskişehir halkını bekliyoruz.”

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e verildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!