Ali Gündüz’den 24 yıldır haber yok     

featured

Kayıp Yakınları Batman’da 24 yıl önce evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Ali Gündüz’ün akıbetini sordu ve ülke tarihinin karanlık sayfalarının aydınlatılmasını istedi. 

Metin Yoksu/Batman 

Kayıp Yakınları Batman’da İHD Batman Şubesi öncülüğünde “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemi için 542’incisini gerçekleştirdi. Gülistan Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelen Kayıp Yakınları eylemde kayıpların fotoğraflarını taşındı. Eylemde 22 Ağustos 1998 yılında Gercüş’ün Helané Köyü’ndeki evindeyken yanına gelen bir kişi ile Batman’a giden ve o tarihten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Ali Gündüz’ün akıbeti soruldu. 

 “Bunca zaman geçti haber yok”  

Gündüz’ün kayıp hikayesini İHD MYK üyelerinden Mehmet Zeki Tangüner anlattı. Tangüner, “Kayıp Ali Gündüz’ün oğlu olayı şöyle aktarıyor: ‘Babam 22.08.1998 tarihinde köyde evinin bahçesinde çalışırken yanına 18 yaşlarında bir genç geliyor. Ona bir yakının sorunu olduğunu ve bunu halletmek için yanına geldiğini söylüyor. Beraber arabaya binerek Batman’a geliyorlar. Batman’da Mustafa Kaya’nın evine gidiyorlar. Orada konuştuktan sonra Mustafa Kaya ve oğlu Fatih Kaya ile Mustafa Kaya’nın arabasına binerek çıkıyorlar. Nereye gittikleri bilinmiyor. O tarihten bu yana Mustafa Kaya, Fatih Kaya ve Ali Gündüz’den haber alınamıyor. Babam eve gelmeyince her tarafa haber saldık. Kimseler görmemişti. Ağlayıp durduk. Daha sonra ikamet ettiğim Kızıltepe Savcılığı’na başvuruda bulundum. Savcılığın yaptığı araştırmadan da bir sonuç alamadık. Aradan geçen bunca zaman içinde her gün her saat babamızı bekledik ancak ondan hiçbir haber alamadık. Babamla beraber kaybolan kişilerden de haber alınamamış. Üç kişinin birdenbire ortadan kaybolması ve bugüne kadar haber alınamamış olması düşündürücüdür’ şeklinde İHD’ye başvuruda bulunmuştur” dedi.  

“Akıbetleri araştırılsın”  

Gündüz şahsında tüm kayıpların akıbetinin açıklanmasını talep eden Tangüner sözlerini şöyle sonlandırdı: “İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi olarak her zaman olduğu gibi bu hafta da çağrımızı yineliyoruz; acılı anaların ve ailelerin yüreklerini bir nebze de olsa rahatlatma adına, gözaltında kaybedilen insanların akıbetlerinin araştırılmasını, faillerinin bulunup yargılanmasını ülke tarihinin karanlık sayfalarına ışık tutulmasını ve bu kara lekenin bir an önce temizlenmesi için gerekli adımların atılmasını istiyoruz.”

Ali Gündüz’den 24 yıldır haber yok     

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!